K U L T U R A

Kejtrówka i “Latające psy” w ten weekend na Cytadeli

Latające Psy 19 - Poznań - 19.09.2020 r. (foto: Paweł Rychter  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Latające Psy 19 - Poznań - 19.09.2020 r. (foto: Paweł Rychter)

W nadchodzący weekend, 18 i 19 maja, w parku Cytadela odbędzie się piknik edukacyjny Kejtrówka, dedykowany miłośnikom psów. Na uczestników czekają liczne atrakcje, w tym pokazy, prelekcje i porady behawiorystów. Wydarzeniu towarzyszyć będą zawody “Latających psów”. Wstęp jest bezpłatny.

Kejtrówka, organizowana przez Miasto w ramach programu “Kejter też poznaniak”, odbędzie się na polanie pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli w godzinach 10-18.

Wydarzenie jest skierowane do wszystkich miłośników psów. Jak co roku będzie się można dowiedzieć wielu rzeczy, które przydadzą się właścicielom czworonogów. Nie zabraknie porad specjalistów, pokazów, prelekcji – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Na Kejtrówce będzie punkt informacyjny poznańskiego schroniska, gdzie eksperci opowiedzą o adopcji i przygotowaniu domu na nowego lokatora. Będzie można sprawdzić i zaktualizować dane o zaczipowaniu psa oraz nauczyć się robić domowe zabawki dla pupila. Straż miejska będzie udzielać informacji na temat korzystania z terenów parkowych i sprzątania po psach, a także rozdawać poradniki i woreczki na nieczystości.

Przygotowano też prelekcje na temat bezpiecznych zabaw z psem, świadomej adopcji, nauki chodzenia na luźnej smyczy, rozpoznawania bólu u zwierząt i psiego masażu. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w quizach i konkursach oraz skorzystać z porad weterynarzy, behawiorystów i kynologów. Dla dzieci zaplanowano animacje, zabawy, warsztaty oraz interaktywny teatrzyk.

Zawody “Latających psów” to widowiskowe pokazy psich umiejętności w dog frisbee. Zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach ThrowNGo i Freestyle. Dodatkowo, będą konkurencje Frizgility i Time Warp, łączące elementy frisbee i agility.

“Latające psy” to seria imprez, na których czworonożni sportowcy prezentują niesamowite, nierzadko akrobatyczne umiejętności. Wydarzenie promuje ideę i znajomość dog frisbee. To jedna z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, mającą rzesze miłośników również w Polsce. Polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu przez niego różnych powietrznych akrobacji. Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach wymagających współpracy człowieka z psem.

Efektowne pokazy można będzie obserwować przez weekend na Cytadeli. Podobniej jak w poprzednich latach, organizatorzy spodziewają się silnej stawki psich sportowców z całej Polski oraz zagranicy. Zawodnicy wystartują w konkurencjach dystansowych ThrowNGo, polegających na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz Freestyle, czyli widowiskowych pokazach dogfrisbee w stylu wolnym, które prezentowane są do wybranej przez zawodnika muzyki.

Zawody będą rozgrywane na dwóch polach. W konkurencji, która jest najliczniej obsadzona, czyli ThrowNGo, mamy na ten moment zgłoszonych 180 zawodników, więc na pewno będzie na co popatrzeć. Będzie można zobaczyć psy wszelkich ras, wielkości, maści i temperamentów – mówi Paula Gumińska, przedstawicielka organizatora zawodów “Latające psy”. 

Dodatkowych emocji dostarczą dyscypliny Frizgility oraz Time Warp. Frizgility to konkurencja mieszana frisbee i agility. Niesamowicie widowiskowa gra, podczas której pies i zawodnik wielokrotnie przełączają się z trybu agility (w którym pies prowadzony przez swojego przewodnika komendami musi pokonać specjalny tor przeszkód) na frisbee i odwrotnie. 

Celem drugiej z dodatkowych konkurencji – Time Warp – jest zgromadzenie jak największej liczby punktów poprzez jak najszybsze skompletowanie trzech chwytów w wyznaczonych strefach. Czwarty rzut do tzw. Sweet Spotu, wykonany w przydzielonym czasie, daje szansę walki o najwyższe miejsca na podium. 

Kejtrówka i “Latające psy” organizowane są nieprzerwanie od 2006 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz