K U L T U R A

Dziś mamy Noc Muzeów

Noc Muzeów 2019  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, znany także jako Dzień Muzealnika. W Poznaniu to także okazja, aby zwiedzać muzea po zmroku dzięki Nocy Muzeów, oferując bezpłatny lub symboliczny wstęp do wielu instytucji kultury.

Jest to bardzo duże przedsięwzięcie i projekt, który jest znany poznaniankom i poznaniakom już od wielu lat. Zawsze cieszy się bardzo dużym zaangażowaniem placówek biorących w nim udział oraz osób zwiedzających. Kolejki ciągną się naprawdę wiele ulic od budynków, na których zwiedzanie wszyscy czekają – mówi Monika Wygachiewicz, p.o. Kierownika Działu Marketingu Estrady Poznańskiej.

W tegorocznej edycji weźmie udział 39 muzeów oraz 30 galerii i instytucji, w tym także placówki spoza Poznania. Oprócz zwiedzania, program obejmuje kilkaset różnych wydarzeń. Wśród atrakcji jest możliwość zwiedzenia gotyckich piwnic Ratusza, które nie były dostępne od 1997 roku, oraz pokazy filmowe i wykłady przybliżające historię Poznania.

Również placówki poza miastem, takie jak Pałac w Śmiełowie i Zamek w Gołuchowie, przygotowały specjalne atrakcje, w tym koncerty i zwiedzanie miejsc związanych z filmowaniem nowych wersji znanych produkcji.

Muzeum Sztuk Użytkowych przygotowało materiały edukacyjne angażujące różne zmysły, a Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oferuje pokazy unikatowych eksponatów zoologicznych i przyrodniczych. W Muzeum Narodowym będzie można posłuchać koncertów, w tym występu Poznańskiego Chóru Polihymnia i tria smyczkowego.

Rogalowe Muzeum Poznania zaprasza na pokazy dotyczące lokalnych przysmaków i gwary poznańskiej, a Muzeum Bambrów Poznańskich na zwiedzanie z przewodnikiem w gwarze.

Noc Muzeów to także prelekcje i warsztaty, takie jak “Czy wierzycie w wampiry?” oraz warsztaty kreatywne, gdzie można będzie malować koszulki i tworzyć własne tabliczki czekolady.

Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego organizuje spacery tematyczne po mieście, a Centrum Kultury Zamek oferuje wystawy i wydarzenia związane z ekologią i zrównoważoną modą.

Oprócz instytucji kultury w Noc Muzeów zaangażowała się także Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. W programie m.in.: pokaz musztry paradnej, spotkanie pt. “Nocne oględziny miejsca zdarzenia – pokaz pracy policyjnych techników kryminalistyki” czy prezentacje z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i przedweterynaryjnej.

Wydarzenia przygotowane w ramach Nocy Muzeów rozpoczynają się o różnych porach. Niektóre z nich są płatne, część wymaga bezpłatnych wejściówek lub uprzedniego zapisania się. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej poznańskiej Nocy Muzeów.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz