POZnań

Zmiany w komunikacji miejskiej

Przystanek, tramwaj, bimba  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W sobotę, 18 maja, po zakończeniu prac na węźle Głogowska-Hetmańska, tramwaje linii nr 1, 7 i 11 wrócą na swoje stałe trasy. Tego samego dnia rozpocznie się naprawa części rozjazdu u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego.

Z uwagi na zły stan torowiska u zbiegu tych ulic, konieczna jest częściowa wymiana szyn i rozjazdów. Prace rozpoczną się 18 maja i potrwają trzy tygodnie. W tym czasie zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego.

Zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów

Podczas remontu tramwaje nie będą kursować ulicami Zwierzyniecką, Kraszewskiego oraz Dąbrowskiego od mostu Teatralnego do skrzyżowania z Żeromskiego i Przybyszewskiego. Linia 2, 8 i 18 oraz autobusy dzienne 164 i 191 oraz nocne 216, 226, 219 i 258 będą kursować zmienionymi trasami.

  • Trasa linii 2 zakończy się na przystanku Stare Zoo na Jeżycach.
  • Linia 8 z Ogrodów będzie jeździć przez Przybyszewskiego, Grunwaldzką i Roosevelta do mostu Teatralnego, a następnie stałą trasą.
  • Linia 18 pojedzie przez Przybyszewskiego i Grunwaldzką do mostu Dworcowego, a potem stałą trasą.

Pasażerowie chcący dojechać z Ogrodów w okolice rynku Jeżyckiego będą mogli przesiąść się na przystanku tramwajowo-autobusowym Żeromskiego na autobus linii 191, który będzie jeździł przez Dąbrowskiego i Kościelną. Autobus linii 164 zapewni dojazd w okolice ulic Zwierzynieckiej, Kraszewskiego (od strony centrum) oraz Zeylanda, Zwierzynieckiej, Roosevelta i Dąbrowskiego (od strony Grunwaldu).

Informacje dla kierowców

Od nocy z 17 na 18 maja do 7 czerwca, w związku z wymianą elementów torowiska na skrzyżowaniu Dąbrowskiego i Kraszewskiego, oprócz zmian w komunikacji miejskiej, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego. Na skrzyżowaniu tym zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy ulicą Dąbrowskiego od centrum w stronę ul. Żeromskiego. Przejazd przez skrzyżowanie Dąbrowskiego/Kraszewskiego w stronę centrum oraz skręt w ul. Kraszewskiego będą niemożliwe.

Objazd zamkniętego odcinka ul. Dąbrowskiego będzie poprowadzony:

  • Od strony zachodniej: przez ul. Kościelną, Poznańską i Kochanowskiego.
  • Od strony ul. Kraszewskiego: przez rynek Jeżycki i Prusa.

Dodatkowo, ze względu na przebudowę sieci gazowej, od 18 maja do 7 czerwca będą zwężane niewielkie odcinki jezdni i chodnika na ul. Kraszewskiego od ul. Bukowskiej do ul. Dąbrowskiego. Maksymalna prędkość pojazdów w rejonie prac będzie ograniczona do 30 km/h, a ruch pieszy może odbywać się z ograniczeniami, po kładkach lub drugą stroną ulicy. Dojazd i dojście do posesji zostanie utrzymane.

Powrót tramwajów na ul. Hetmańską

Od 18 maja tramwaje wrócą na ulicę Hetmańską, ponieważ prace na węźle Głogowska-Hetmańska dobiegają końca, a remont przejazdu tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej z Kolejową i Górecką został zakończony. W związku z tym linia 97 oraz autobus “za tramwaj” T1 zostaną zlikwidowane, a tramwaje linii 1, 7 i 11 wrócą na swoje stałe trasy.

Prace u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego zaplanowano tak, aby zakończyły się przed sezonem letnim, w trakcie którego przewidywany jest remont rozjazdów i torowiska na węźle Most Dworcowy.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz