K U L T U R A

Poznań wyróżnił artystów.

Prof. Aleksander Kuczma, fot. Antek Sierzchuła UAP  Foto:

Profesor Aleksander Kuczma został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2015 r. Kapituła pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego przyznała także 10 stypendiów dla młodych twórców.

Laureat jest legendą polskiego designu eksperymentalnego, wywodzącym się z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny) i jednocześnie jedyną w swoim rodzaju osobowością twórczą i dydaktyczną. Pracę z młodzieżą traktuje jako zadanie priorytetowe. W połowie lutego 2015 roku z okazji jego 80 urodzin odbyła się wystawa pt.: „Aleksander Kuczma: progenitura” ukazująca prace profesora i jego uczniów.

Profesor otrzyma Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania w wysokości 39 tys. zł za inspirującą i świeżą postawę twórczą oraz za wychowanie kilku pokoleń designerów w duchu prawdy, dobra i piękna.

Wręczenie Nagrody Artystycznej odbędzie się 29 czerwca 2015 roku podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Poznania w Ratuszu. Stypendia dla młodych twórców zostaną wręczone w październiku, podczas specjalnej uroczystości w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

Laureaci stypendiów artystycznych (w wysokości 5 700 zł)

Monika Błaszczak – uczennica II klasy Liceum Ogółnokształcącej Szkoły Baletowej. Specjalizuje się w tańcu scenicznym. Założycielka zespołu dla młodych twórców KUNA (Kreatywni Uśmiechnięci Nawet Artystyczni). Laureatka wielu konkursów recytatorskich, literackich i choreograficznych, a także wolontariuszka w Centrum Rezydencji Teatralnych Scena Robocza.

Adrian Kolarczyk – student Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Laureat m.in. konkursu „Obraz Miejski” i finalista konkursu „Młode Wilki 14”. Interesuje go sztuka współczesna- video, fotografia, dźwięk, instalacja przestrzenna.

Piotr Scholz, absolwent Akademii Muzycznej, wyróżniony licznymi stypendiami i nagrodami m.in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Występował na scenie m.in. ze Stanem Borysem, Zbigniewem Wodeckim i Carlem Davisem. Obecnie współtworzy zespół Weezdob Colective. Jego kolejnym artystycznym celem jest stworzenie profesjonalnej Poznańskiej Orkiestry Jazzowej i powołanie do życia pierwszej Filharmonii Jazzowej w Polsce zlokalizowanej w Poznaniu.

Damian Kurek, pracuje na stanowisku asystenta w klasie trąbki w Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami w kraju i za granicą np. orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu czy Concerto Grosso Berlin. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Członek zespołów „Barocktrompeten Ansamble Berlin” i „Castle Brass” oraz orkiestr „Collegium F” i „L’autunno”.

Damian Reniszyn – jest doktorantem na Uniwersytecie Artystycznym. Zwycięzca 34. Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową UAP w roku 2014. Tworzy obiekty, instalacje site-specific i video-performance.

Robert Gruszewski – asystent w Pracowni Rysunku Projektowego Uniwersytetu Artystycznego. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, architekturą i sztuką wizualną.

Karolina Maria Siwiak jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Malarstwo ze specjalnością Malarstwo Sztalugowe oraz absolwentką Slippery Rock University of Pennsylvania w USA, ukończonego z wyróżnieniem. Blisko od pięciu lat współpracuje z poznańską galerią Artinside. Była wolontariuszką m.in. w stowarzyszeniu „Bracia Ubodzy”. Jej prace zostały zaprezentowane na ponad 29 wystawach krajowych i zagranicznych np. w Nowym Yorku. Londynie, Paryżu, Chicago.

Julianna Dorosz jest aktorką Teatru Animacji w Poznaniu. Brała udział w półfinale 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2013 roku. Nagrodzona wyróżnieniem na Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Sopocie w 2013 roku. Występuje również
w Teatrze Czrevo w Białymstoku w spektaklu „PustaJa”. Śpiewa dawne pieśni białym głosem. W roku 2014 ukazała się jej płyta solowa „Bard” we współpracy z raperem Lukasyno.

Justyna Maria Olszewska jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ukończyła kierunek – Rzeźba i Działania Przestrzenne ze specjalnością – Działania Przestrzenne. Jest finalistką wielu konkursów np. „Woof Woof Arf Arf, 2014” czy „inSPIRACJE XTREME, 2014”.

Adrian Wykrota. Uznany został za jednego z trzydziestu najbardziej utalentowanych fotografów młodego pokolenia z całego świata (lista „Top 30 under 30”, Magnum Photos). Promował Polskę na Lumix Festival for Young Photojournalism 2014 w Hanowerze. Jeden z pomysłodawców powstania galerii fotografii PIX.HOUSE. Jest kuratorem w Galerii PIX.HOUSE, fotoreporterem „Głosu Wielkopolskiego” i wykładowcą fotografii.

Prof. Aleksander Kuczma, fot A. Sierzchuła UAP

Prof. Aleksander Kuczma, fot Antek Sierzchuła UAP/facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz