K U L T U R A

Policyjna fotografia

Wystawa Policja dawniej i dziś  Foto: Wystawa Policja dawniej i dziś

Wystawa Policja dawniej i dziś Foto: Wystawa Policja dawniej i dziśFotografia, oprócz walorów artystycznych, ma również wartość dokumentalną, o czym często zapominamy. Dzięki niej dowiadujemy się jak wyglądał na przykład kiedyś Poznań. Jeszcze przez kilka dni można oglądać wystawę fotografii dokumentującą historię Policji.

Wystawę Policja dawniej i dziś zorganizowano z okazji obchodów 95-lecia Policji Państwowej. To pierwsza tego typu inicjatywa w Poznaniu.

Dzięki pomocy Narodowego Archiwum Cyfrowego na wystawie znalazły się fotografie archiwalne policjantów okresu międzywojennego i celowo zostały one tematycznie zestawione ze zdjęciami dzisiejszych funkcjonariuszy – wyjaśniają organizatorzy wystawy – na archiwalnych fotografiach z lat 20-tych i 30-tych zobaczyć można między innymi referat policji składający się z samych kobiet, policję wodną, konną, funkcjonariuszy oddziału specjalnego, policyjną obławę czy patrol motocyklowy.

Dla oglądających te fotografie może to być nietypowa lekcja historii, ale nie tylko. Wystawa ma też walory artystyczne. Część ekspozycji ukazuje także dzisiejszych policjantów jako ludzi z pasją, którą jest fotografia. Piękne zdjęcia wielkopolskich policjantów ukazują różne obiekty przy wykorzystaniu rozmaitych technik i środków wyrazu – dodają organizatorzy.

Wystawę można oglądać w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy Al. Niepodległości jeszcze tylko do piątku 25 lipca.

Wystawa Policja dawniej i dziś Foto: Wystawa Policja dawniej i dziś

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • “Dzięki niej dowiadujemy się jak wyglądał na przykład kiedyś Poznań” – trochę niefortunnie dobrana fotografia do artykułu. No chyba, że do Poznania przenieśli Muranów i Puławską:)

  • “…NA PRZYKŁAD kiedyś Poznań” – tak, ze starych fotografii można się dowiedzieć jak wyglądał dawny Poznań, który właśnie dzięki takim zdjęciom codziennie pokazujemy. Zdjęcie przedstawiające policjanta kierującego ruchem pochodzi oczywiście z Warszawy i jest jednym z prezentowanych na wystawie 🙂