Aglomeracja

Nie tylko hamburgery i cola. Warsztaty smaku dla dzieci!

Dietetycy w Polsce biją na alarm: nasze dzieci żywią się chipsami, hamburgerami i wysoko słodzonymi napojami gazowanymi. To ich ulubione smaki, innych właściwie nie znają. Jak zmienić ich przyzwyczajenia żywieniowe? Nie jest to skomplikowane działanie. Wystarczy pokazać jak różnorodne smaki ma nasze jedzenie, jak wiele ciekawych odkryć może czekać na dzieci w podróżach po kulinarnym świecie.

Slow food - smakuj seryOkazją, by dziecko w wieku 9-12 lat zostało poszukiwaczem i odkrywcą są Warsztaty Smaku, czyli Zmysłowa Podroż po krainie świadomego poznawania kuchni wszystkimi zmysłami. To autorski program przygotowany przez Slow Food Convivium Wielkopolska. Podczas warsztatów dzieci nie stają się kucharzami, tylko smakoszami. Zaczynają nie tylko postrzegać inne smaki, zapachy, odczuwać bodźce zmysłowe, ale też doceniać dobre jedzenie.

Na warsztatach smaku specjaliści ze Slow Foodu uczą jak interpretować różne bodźce zmysłowe, aby właściwie rozpoznać i docenić walory żywności. Tłumaczą jak zrozumieć mechanizmy, poprzez które owe bodźce wchodzą w interakcje, co prowadzi do wielozmysłowego poznawania świata. Przeprowadzają ćwiczenia połączone z degustacjami angażującymi wszystkie zmysły uczestników, kojarzą to co znane z tym, co dopiero poznają poprzez proste i złożone zadania. Nowo nabyte umiejętności powinny uczynić uczestników bardziej świadomymi konsumentami. Nikt nie stara się nauczyć dzieci gotowania, bo najważniejsze jest pokazanie smaków potraw i produktów.

Warsztaty smaku nie są więc kolejną lekcją, którą uczeń musi przyswoić. To zabawy, ćwiczenia, smakowanie, czerpanie radości, wymiana doświadczeń i to wszystko na temat kuchni i jedzenia. Warsztaty dostarczają różnorodnych wrażeń. Promują wyjątkowość i różnorodność doświadczeń każdego uczestnika.

Warsztaty Smaku Foto: ©Bartek Solik/visavis.plJak ważne oddziaływanie na smak mają różne bodźce płynące z otoczenia świadczyć może doświadczenia przeprowadzane podczas warsztatów. Dzieci jedzą w pomieszczeniu gdzie gra głośna muzyka. Potem degustują to samo w ciszy dochodząc zgodnie do wniosku, że w hałasie nie wiedziały tak do końca co jadły. Gwar rozpraszał i nie pozwalał na skupieniu się jedynie na smaku. Jednoznacznie stwierdziły, że prawdziwy smak potraw mogły wyczuć dopiero w momencie konsumpcji w ciszy.

Po całym cyklu warsztatów trwającym dwanaście godzin dzieci dużo chętniej próbują i smakują różne produkty. Uczą się posługiwać zmysłami w ich ocenie. Nabywają umiejętności odkrywania smaków, zapachów, kolorów jedzenia. I co najważniejsze świetnie się bawią.

Slow Food Wielkopolska do końca roku szkolnego przeprowadzi kilka cykli warsztatów w szkołach gmin wielkopolski. Z tymi ciekawymi zajęciami miały okazję zapoznać się już dzieci z gmin wchodzących w skład LGD Światowid.

Dzieci wykazują dużą aktywność na zajęciach z radością poznając nowe smaki i realizując wszystkie eksperymenty. Uczestnicy dzielą się informacjami o przyzwyczajeniach żywieniowych w ich rodzinach. Pojawiały się głosy, że są to “takie lekcje na których się nie nudzą”. W dwóch szkołach, dzieci z własnej inicjatywy przygotowały i wręczyły prowadzącym na zakończenie cyklu warsztatów smaku laurki z podziękowaniem. Znamienne jest to, że każda z tych szkół obsługiwana była przez inny zespół prowadzących.

Dziecko, które nie boi się smakować i próbować nie będzie żywić się chipsami i colą. Jego posiłki będą różnorodne i zdrowe. Dzięki uczestnictwu w warsztatach, to dziecko stanie się świadomym smakoszem, a nie zmuszanym do jedzenia nielubianych rzeczy maluchem.

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz