Aglomeracja K U L T U R A POZnań

Pojzn, tej – XV Dzień Judaizmu w Poznaniu

Pojzn tej - poznanska gra miejska  Foto:

W najbliższą środę rozpoczynają się w Poznaniu XV Dni Judaizmu. Organizatorzy zaplanowali kilka spotkań, koncertów i wykładów.

Pierwszego dnia odbędzie się debata Arcybiskupa Poznańskiego, Stanisława Gądeckiego z Naczelnym Rabinem Polski, Michaelem Schudrichem. Spotkaniu będzie towarzyszyć prezentacja obrazu Andrzeja Okińczyca “Jan Paweł II” z kolekcji Fundacji Signum.

Następnego dnia w Bibliotece Raczyńskich zostanie otwarta wystawa: “Judaizm dawniej i dziś”. Na wystawie zostaną pokazane książki ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz z kolekcji prywatnej na temat judaizmu, wiary, obrzędów i symboli. Egzemplarze Talmudu, Tory i Zohar oraz modlitewniki i leksykony, a także pergaminowy fragment zwoju Tory. Wystawę uświetnią też inne eksponaty, wśród których znajdą się: oryginalna kipa, tałes, talit oraz filakterie. Napisy objaśniające będą dwujęzyczne: polskie i hebrajskie.
W sobotę, 14 stycznia będzie można wziąć udział w grze miejskiej śladami poznańskich Żydów “Pojzn, tej”. Celem gry jest przypomnienie historii żydowskiej społeczności Poznania.

Pojzn tej - poznanska gra miejskaNiewiele osób wie, że w Poznaniu mieszkali twórca legendarnego Golema i rewolucjonistka Róża Luksemburg, urodzili się tu Zygmunt Bauman i hollywoodzka gwiazda Lili Palmer. Chcemy zachęcają Poznaniaków do aktywnego odkrywania zapomnianej części historii naszego miasta – w niekonwencjonalny sposób.

Tematyka gry będzie dotyczyć postaci wybitnych Żydów urodzonych w Poznaniu lub związanych z tym miastem. Uczestnicy w zespołach 4-8 osobowych będą rywalizować w odnajdywaniu w mieście “punktów” – miejsc związanych z biografiami poznańskich Żydów. Po drodze czeka na nich kilka niespodzianek… Gra skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy znajomości historii.
Uczestnicy będą się przemieszczać między miejscami związanymi z kulturą żydowską (niektóre z nich istnieją już tylko na starych ilustracjach). Gra rozpocznie się o godz. 10 przy symbolicznym nagrobku Akivy Egera w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. Organizatorzy zapewniają poczęstunek, dyplomy oraz nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc. Szczegóły i zgłoszenia na: www.pojzn.pl

Oprócz tego odbędą się dwa koncerty, w niedzielę zagra Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal. W programie będzie można usłyszeć utwory wybitnych kompozytorów dwudziestego wieku, których korzenie przeplatają się z tradycją żydowską. Natomiast w środę, na zakończenie wystąpi grupa Klezmafour. Zespół powstał w Lublinie, inspiracją dla artystycznej aktywności kwintetu jest historia miasta, z którego pochodzą, miasta, w którym mieszały się niegdyś muzyczne tradycje Wschodu, Zachodu i Południa.

Szczegółowy program znajdziesz klikając tutaj

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz