Aglomeracja K U L T U R A

Żywy skansen! Jak na wsi kiedyś bywało…

Zywy Skansen - Dziekanowice  Foto: Wielkopolski Park Etnograficzny / facebook


Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach zaprasza 6 lipca na wyjątkową imprezę plenerową, która przeniesie uczestników w czasie i pozwoli doświadczyć codzienności dawnej wsi wielkopolskiej. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Wiano dla panny młodej”!

Jak tłumaczy Adriana Garbatowska, kierownik Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, w domach i obejściach uczestnicy będą mogli przyjrzeć się pracy rękodzielników i rzemieślników, którzy przygotowywać będą poszczególne elementy tej wyprawy.

Pierwszym z nich będzie skrzynia: rodzice przyszłej panny młodej kupowali ją (od stolarza lub na jarmarku), a następnie składano w niej wyprawę. Skrzynia powinna być duża i pięknie malowana. W wielu domach będzie można zobaczyć piękne, malowane skrzynie posagowe: w domu z Wolicy, u sołtysa z Dobrzeca czy w Ołoboku. W tym ostatnim, w warsztacie kołodziejskim, budowana będzie skrzynia dla panny na wydaniu – wylicza. Wspomniana skrzynia wypełniona była po brzegi różnymi rzeczami: odświętnym ubraniem, bielizną, koralami, książeczką do nabożeństwa, gromnicą, pierzyną, garnkami itp. Hafciarki z Goliny – Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska – nasnuwać będą motywy kwiatowe na mankiecie bluzki ślubnej i chusteczce. Donata Kaczocha ułoży czepiec według kaliskich wzorów, a Alicja Gniazdowska z Hazów wyszyje tiulowy fartuch. Zaprosiliśmy także Krystynę Ługiewicz z Pałuk, która zaprezentuje haft z pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

Same dziewczęta, po obowiązkowych zajęciach w domu czy w polu, nie stroniły od nadobowiązkowej pracy: przędły, szyły, prały i prasowały, szlifując umiejętności przyszłej gospodyni. I tym zajęciom – wykonywanym przy użyciu tradycyjnych domowych sprzętów – będziecie mogli się przyglądać.

Tym prozaicznym czynnościom towarzyszyć będzie muzyka opowiadająca o zmówinach, ślubie i weselu! Zobaczymy: „Piękną Kompanię” Mateusza Raszewskiego (prezentacja zwyczaju wyprowadzania panny młodej z rodzinnego domu pt. „Wyprowadziny młodej – obrzęd weselny”), Zespół Folklorystyczny „Zaprośnianki” z Renty z widowiskiem „Zmówiny”, Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” z Raszkowa, Zespół Regionalny z Bukówca Górnego, a „Wihajster Orkiestra Taneczna” zagra do weselnego tańca!

W programie wydarzenia także przedstawienia teatralne: Teatr Wariate ze spektaklem „Wikingowie z ulicy Północnej” (dla dzieci) oraz Piotr Rogaliński i Ewa Szymczak w spektaklu „Pieśń o miłości” (dla dorosłych).

Żywy Skansen, 6 lipca, 10:00 – 18:00

Użyte w artykule zdjęcia: Wielkopolski Park Etnograficzny / facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz