Oborniki

Znika ulica 25 Stycznia

ulica 4 stycznia 1919  Foto: Google Street View

Wiele ulic w naszej metropolii zmieni wkrótce swą nazwę. Tak będzie także w Obornikach, gdzie z mapy miasta zniknie ulica 25 Stycznia. Zastąpi ją ulica 4 Stycznia 1919 roku.

To oczywiście efekt ustawy dekomunizacyjnej. Konieczność zmiany, której dokonał Wojewoda Wielkopolski zarządzeniem zastępczym z dnia 12 grudnia 2017 roku została potwierdzona przez Instytut Pamięci Narodowej.

W obliczu konieczności dokonania zmiany zaproponowaliśmy nazwę 4 Stycznia 1919 roku, która została zaakceptowana przez powołany przy Wojewodzie Wielkopolskim specjalny zespół do wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu – wyjaśnia Gmina Oborniki.

Mieszkańców dotychczasowej ulicy 25 Stycznia czekają zatem zmiany.

Nowa nazwa ulicy upamiętnia wyzwolenie miasta podczas Powstania Wielopolskiego. Podczas nocnej narady z 3 na 4 stycznia uzgodniono, że trzeba przejąć władzę i urzędy w mieście z rąk niemieckich. Ponad 40 powstańców zebrało się na rynku o 14:00, a godzinę później przybyli tu Stanisław Jordan, dr Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann. Stanisław Jordan po krótkim przemówieniu wydał rozkaz przejęcia urzędów. Oddziały w mundurach niemieckich, ale z białoczerwonymi symbolami przejęły magistrat, urząd pocztowy, Komunalną Kasę i dworzec.

Użyte w artykule zdjęcia: Google Street View

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz