Na widelcu

Zamiast cukru – stewia albo ksylitol na zdrowie!

Zdrowe słodkości  Foto: Body Chief / materiały prasowe

Zdrowie słodycze? Czy to w ogóle możliwe? Z hasłem desery kojarzą nam się pączki, lody z dodatkiem bitej śmietany, batony, ciastka oraz cukierki, w które obfitują sklepowe półki. Panująca obecnie moda na zdrowy styl życia zmienia nasz tok myślenia. Wiele osób rezygnuje z tradycyjnych słodyczy na rzecz zdrowszych, choć równie smacznych zamienników.

Zdrowe słodkościWielu z nas nie potrafi odmówić sobie łakoci. I na szczęście wcale nie jest to koniecznością. Tradycyjne słodycze to tak zwane puste kalorie, które są pozbawione składników odżywczych. Zdrowe słodkości to całkowite przeciwieństwo. Ich zadaniem jest połączenie „dobrego z pożytecznym”. Mają zapewnić przyjemność dla naszego podniebienia z jednoczesnym dostarczeniem cennych składników, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Nie oznacza to jednak, że zdrowe słodycze możemy spożywać bez umiaru ponieważ bardzo często posiadają wysoką kaloryczność.

Cukry nawet te zdrowe powinny być włączane do diety w zastępstwie za posiłek np. jako propozycja na II śniadanie lub podwieczorek. Nie zaleca się bilansowania tego typu propozycji w porze kolacji – mówi Monika Białasik, dietetyk Body Chief. – Niektóre ze zdrowych słodyczy nie zawierają dostatecznej ilości wartościowych składników, ale możemy zdecydować się na nie ze względu na niską zawartość cukru lub stosunkowo niską kaloryczność.

Zdrowych alternatyw pojawia się w sklepach coraz więcej. Chodzi zarówno o gotowe przekąski, jak i produkty, z których jesteśmy w stanie samodzielnie przygotować coś pysznego. Są one dostępne nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością lub żywnością ekologiczną. W zwykłym sklepie i na ryneczku także znajdziemy bogaty asortyment zdrowych przekąsek i słodkości, które są niskokaloryczne oraz dużo zdrowsze od tradycyjnego białego cukru.

Najlepszymi substytutami są: świeże i suszone owoce lub zdrowe zamienniki cukru typu stewia, ksylitol, syrop daktylowy lub z agawy.

Zdrowe desery zaspokajają potrzebę słodkiego smaku poprzez włączenie do nich naturalnie słodkich owoców, z których pochodzi cukier owocowy zwany fruktozą.

KsylitolŚwieże i suszone owoce zawierają naturalną słodycz, poza tym są źródłem składników mineralnych, witamin oraz antyoksydantów. Przygotowując zdrowe desery zamiast cukru najlepiej jest wykorzystać dojrzałe banany, ananasa, starte jabłka czy gruszki.

Świetnie komponują się w musach, koktajlach lub zdrowych wypiekach. Z suszonych owoców znakomitymi zamiennikami cukru są daktyle, rodzynki, żurawina, figi oraz nasza rodzima śliwka. Można z nich zrobić pastę (poprzez moczenie i dokładne zmiksowanie) lub dodawać w całości, na przykład do owsianki. Należy jednak pamiętać, że większość owoców suszonych jest utrwalana środkami konserwującymi, dlatego należy wybierać produkty niesiarkowane – mówi Martyna Topolińska, dietetyk Body Chief.

Jednym ze zdrowych zamienników stosowanych w produktach spożywczych jest stewia. Jest to naturalny słodzik wytwarzany z liści rośliny Steviarebaudiana. Jest 150-300 razy słodsza od cukru i prawie bezkaloryczna. Stanowi bogate źródło witaminy C oraz witamin z grupy B. Zawiera wiele składników mineralnych, np. magnez, żelazo, wapń.

Charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym i poprawia tolerancję glukozy, dzięki czemu jest bezpieczna dla osób z cukrzycą. Nie zmienia ona swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nadaje się do słodzenia ciepłych napojów.

Innym zdrowym zamiennikiem białego cukru jest ksylitol. To również naturalny słodzik pozyskiwany z brzozy (cukier brzozowy). Jest równie słodki jak cukier, ale zawiera prawie dwukrotnie mniej kalorii. Ksylitol hamuje łaknienie na słodkie przekąski i węglowodany, przez co jest zalecany dla osób z cukrzycą i na dietach redukcyjnych.

Jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób zadbać o nasze zdrowie stosując substytuty białego cukru – wyjaśnia Martyna Topolińska, dietetyk Body Chief. – Spożywanie go w nadmiernych ilościach może prowadzić do rozwoju wielu chorób dieto-zależnych, takich jak otyłość, cukrzyca lub zaburzenia układu krążenia. Nadmiar cukru może również wpływać na nasze samopoczucie. Poprzez duże wahania stężenia glukozy we krwi, które niekorzystanie wpływają na układ nerwowy powodując spadki nastroju, senność oraz brak koncentracji.

Stewia wikipedia

 

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz