POZnań

Wirtualna rzeczywistość w uniwersyteckich laboratoriach

Nowe laboratoria na Uniwersytecie Ekonomicznym  Foto: TD

Uniwersytet Ekonomiczny uruchomił trzy nowoczesne laboratoria: Wirtualnej i Wzbogaconej Rzeczywistości, Internetu Rzeczy oraz Interakcji Człowiek-Komputer. Pracownie mieszczą się w centrum Poznania, przy al. Niepodległości, a ich wspólna serwerownia znajduje się w dawnym skarbcu cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna.

Nowe laboratoria na Uniwersytecie EkonomicznymNajwiększe wrażenie robi tak zwana wirtualna jaskinia – pokój wyposażony w kamery na podczerwień i ekrany, które umożliwiają odtwarzanie na ścianach i podłodze dowolnych obrazów, muzeum, sklepu czy lotniska. Można tu prezentować dowolne wizualizacje, a użytkownik dzięki nowym technologiom przeniesie się w inspirującą przestrzeń bez konieczności podróży.

Z kolei instalacja Open Stage 2 za pomocą kilku kamer skanuje ruchy ciała i przenosi je na ekran komputera. To znakomite narzędzie dla twórców gier i producentów filmowych.

Rozwiązania, które przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego służą także w rozwoju biznesu, m.in. analizowaniu konsumenckich zachowań. Za pomocą eyetrackingu naukowcy badają ruchu gałek ocznych klientów sklepów, co z kolei pozwala na odpowiednią ekspozycję produktów.

Studenci otrzymują najnowocześniejsze rozwiązania, dziś to tylko technologia, ale gdy będą kończyli swoją edukację, rozwiązania, które testują w laboratoriach mogą być już w powszechnym użytku, mówi prof. Wojciech Cellary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych.

Użyte w artykule zdjęcia: TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz