POZnań

Poprawki na rondzie Kaponiera

Otwarta Kaponiera i... kolejne remonty i utrudnienia  Foto: PIM

Problem z przechodzeniem pieszych przez przejazd rowerowy oraz słupy na środku Ronda Kaponiera zwrócił uwagę radnych miejskich. O pilne działania w tej sprawie apelują członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Wkrótce mają pojawić się specjalne znaki w obu tych miejscach.

Radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego pojechali na Rondo Kaponiera, aby na miejscu przekonać się o problemach, o których donosiły media w ostatnich dniach.

Widzimy, że przy nas, choć stoi z nami policja, straż miejska i inne służby, ludzie przechodzą przez przejazd dla pieszych, jak gdyby nigdy nic – mówił Lidia Dudziak, przewodnicząca komisji.
To znaczy, że są oni pewni tego, że mogą tutaj przechodzić, że to legalne. Nie zdają sobie sprawy, że jest to zakazane. Może trzeba postawić jakieś tymczasowe znaki? – zauważył z kolei radny Tomasz Kayser komentując sytuację na rondzie. Policjanci już o to wnioskowali: Przy odbiorze ronda wskazywaliśmy na konieczność montażu znaku zakazu dla pieszych – mówił Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. – To żadna przyjemność stać i karać mandatami pieszych, poza tym nie możemy być tutaj wiecznie – dodał.

Radni dopytywali też o słupy trakcyjne na środku ronda. Kilka tygodni temu dwa razy autobusy MPK wjechały w jeden z nich. – Chcemy wiedzieć kiedy te słupy będą oznaczone, żeby kierowcy autobusów nie wjeżdżali w nie – dopytywał radny Krzysztof Skrzypiński. Przedstawiciele MPK wyjaśniali, że kierowcy zostali już poinformowani o konieczności szczególnej uwagi na rondzie.

Po powrocie do urzędu radni domagali się od służb miejskich konkretnych terminów realizacji postulatów komisji. Przede wszystkim: postawienia znaku zakazu ruchu pieszych przy przejeździe i oznaczenia słupów na środku ronda. – Do końca tego tygodnia, najdalej na początku przyszłego te rozwiązania zostaną wprowadzone w życie – obiecał Krzysztof Sas, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, która realizowała przebudowę Kaponiery. – Także Biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu wydało już decyzje w sprawie tych znaków – mówił Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu. Jak tłumaczyli urzędnicy znaki do tej pory się nie pojawiły, bo zbierane są wszystkie poprawki konieczne do wprowadzenia na rondzie Kaponiera, tak by równocześnie wpisać je do planów i zrealizować. W najbliższych tygodniach korekta niektórych elementów oznaczenia i małej infrastruktury będzie już realizowana przez służby techniczne.

Radni podnieśli też kwestię zieleni, sadzonej w klombach w obrębie ronda. – MPK zwraca uwagę, że krzewy tam sadzone zasłonią widoczność kierowcom, to może zagrażać bezpieczeństwu – mówiła Lidia Dudziak. Sprawdzenie tych informacji obiecali przedstawiciele ZTM i w razie rzeczywistego zagrożenia – zmianę projektu.

Użyte w artykule zdjęcia: PIM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz