Rokietnica

Wilki w okolicach Rokietnicy

Wilk  Foto: Josh Felise

Coraz więcej mieszkańców Gminy Rokietnica zgłasza, że widziało wilki. Ewentualne spotkanie z tymi pięknymi drapieżnikami nie powinno być groźne dla człowieka, ale oczywiście należy zachować ostrożność.

Wilk ma naturalny lęk przed człowiekiem i unika bezpośrednich spotkań, co nie znaczy, że nie może dojść do przypadkowego spotkania, kiedy to drapieżnik po zorientowaniu się, że ma do czynienia z człowiekiem ucieknie, lub odejdzie w drugą stronę – podkreślają samorządowcy z Rokietnicy.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy spotkamy wilki na drogach i polach uprawnych. Gdy jedziemy samochodem lub maszyną rolniczą wilk raczej nie będzie uciekać, ponieważ nie kojarzy pojazdów z człowiekiem, a więc i z zagrożeniem. Jak podkreślają specjaliści dużo częstsze i dotkliwsze są  pogryzienia spowodowane przez psy domowe, niż wilki.

Zagrożone atakami wilków mogą być natomiast kejtry w naszych gospodarstwach. Powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo zwłaszcza, gdy trzymamy je na nieogrodzonych posesjach. Warto na noc zamykać je w pomieszczeniach. Nie puszczajmy także naszych pupili luzem podczas spacerów w lesie.

Ważne jest również zabezpieczanie kompostowników – dodają urzędnicy z Rokietnicy – zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków, sprawia że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do naszych posesji.

Warto zgłosić natomiast każdą sytuację, która jest niepojąca. Jeśli wilk zachowuje się nienaturalnie, a więc regularnie podchodzi pod zabudowę, lub wygląda na chorego, wychudzonego i z ubytkami sierści.

Można w tych ostatnich przypadkach kontaktować się z Urzędem Gminy w godzinach pracy Urzędu Gminy tel.: 61 896 06 16 lub mailowo: katarzyna.lokke@rokietnica.pl. Po godzinach pracy Urzędu dyżuruje Koordynator Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowe w Gminie Rokietnica tel.: 609 029 512, sandra.pietrzak@rokietnica.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: Josh Felise

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz