POZnań

Weekend z Maltanką

Ryjek Maltanka  Foto: MPK / materiały prasowe

W najbliższy weekend będzie można przejechać się Kolejką Parkową Maltanka.

W kwietniu kursy będą odbywać się co godzinę od 10:00 do 18:00. Kolejka wyrusza z ronda Śródka o pełnych godzinach, a 30 minut później z drugiej stacji – Zwierzyniec. Ostatni kurs ze Zwierzyńca zaplanowano na godzinę 18:30.

Historia Kolejki Parkowej Maltanka sięga ponad 50 lat wstecz, przyciągając tłumy mieszkańców Poznania oraz turystów odwiedzających miasto. To unikalna atrakcja, która umożliwia wygodne przemieszczanie się z okolic ronda Śródka do Nowego Zoo. Jednak to nie tylko podróż, to także powrót do przeszłości dzięki historycznemu taborowi, który wciąż jest w pełni sprawny i zachwyca swoim urokiem.

To jedna z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm. Uwagę miłośników wąskotorówek zwraca też historyczny tabor. To właśnie na Maltance można wybrać się na przejażdżkę tak wyjątkowymi wagonami, jak „ryjek” czyli wóz motorowy nr 1 z 1932 roku, będący najstarszym zachowanym w Polsce i nadal sprawnym wagonem spalinowym, czy „kowbojka” jak nazywany jest wagon wyprodukowany prawdopodobnie z 1912 roku (niegdyś służył jako znormalizowany wagon bagażowy – brankard, ale w toku eksploatacji został przerobiony na klasyczny wagon pasażerski). Kolejka Parkowa Maltanka posiada również najstarszy w Polsce sprawny parowóz w Polsce – Borsig Bn2t z 1925 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: MPK / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz