POZnań

Lotnisko w Krzesinach zaprasza na swoje urodziny

6. Eskadra Lotnicza przygotowuje się do wylotu na Nato Tiger Meet - 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, Poznań - Krzesiny Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Spektakularne pokazy lotnicze z okazji obchodów 70-lecia Lotniska Poznań-Krzesiny i 111-lecia Portu Lotniczego Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego odbędą się 18-19 maja 2024 roku w Poznaniu-Krzesinach. Na wszystkich pasjonatów lotnictwa czekają dynamiczne i statyczne pokazy.

Doświadczeni piloci zaprezentują najnowocześniejsze maszyny w akcji. W powietrzu i na ziemi będzie można podziwiać niezapomniane widowisko. Dla najmłodszych przygotowano specjalną Strefę Dzieci, gdzie będą czekać liczne atrakcje.

F-16 Tiger Demo Team Poland będzie jednym z głównych punktów programu. Samoloty wielozadaniowe F-16 to duma lotniska w Poznaniu-Krzesinach. Przez lata zdobyły uznanie na całym świecie. Podczas pokazów pilotowany przez kapitana Macieja Słaba Krakowiana F-16 zaprezentuje swoje możliwości manewrowe, wykonując 14-minutowe pokazy na różnych wysokościach i prędkościach.

Kolejną atrakcją będzie występ Zespołu Akrobacyjnego ORLIK z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Piloci tego zespołu reprezentują Siły Powietrzne podczas pokazów zarówno w kraju, jak i za granicą.

Oprócz tego, podczas pokazów będzie można podziwiać także:

 • M-346 Master (w polskim wojsku jako BIELIK)
 • FA-50 Fighting Eagle
 • Lockheed C-130 Hercules
 • PZL M28 Skytruck/Bryza
 • Carbon Cub EX-3
 • Edge 540
 • Bölkow Bo 105
 • PZL W-3W Sokół
 • Boeing 737

W trakcie pokazów będzie również ekspozycja pojazdów i sprzętu wojskowego, w tym czołgu ABRAMS, lekkiego pojazdu opancerzonego Oshkosh, oraz półgąsienicowego transportera opancerzonego Half-track.

Sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie zaprezentują również min. Komenda Wojewódzka Policji Poznaniu i Komenda Miejska Policji w Poznaniu.
70-lecie Lotniska Poznań-Krzesiny

Obchody 70-lecia Lotniska Poznań-Krzesiny i 111-lecia Portu Lotniczego Poznań-Ławica będą okazją do zaprezentowania historii i osiągnięć tych ważnych dla lotnictwa miejsc w Polsce.

Historia bazy sięga 1954 r., kiedy powstał tu 62. pułk szkolno-treningowy. W 1957 roku jednostkę przeformowano w 62. pułk lotnictwa myśliwskiego. Po kilku latach pułk zmienił numerację z „62” na „3” i otrzymał wyróżniającą nazwę „Poznań” oraz przejął dziedzictwo tradycji eskadr myśliwskich ze składu 3 pułku lotniczego z lat 1919–1939, 2 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowsko – Poznańskiego” i 302 Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego” z Wielkiej Brytanii. W 2000 roku nastąpiło rozformowanie 3 pułku lotnictwa myśliwskiego a na jego bazie utworzono: 3. eskadrę lotnictwa taktycznego i 31. Bazę Lotniczą. 31.12.2003 r. zakończono w 31 Bazie Lotniczej eksploatację samolotów MiG – 21. Czasowo 3 elt eksploatowała samoloty szkolno-treningowe TS – 11 Iskra. 08.11.2006 r. na Poznańskim lotnisku wylądowały pierwsze dwa z zakupionych przez Polskę czterdziestu ośmiu samolotów wielozadaniowych F-16. Z dniem 31.03.2008 r. rozformowano 31 Bazę Lotniczą tworząc od 01.04.2008 r. 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego.
111 lat Portu Lotniczego Poznań-Ławica

Historia poznańskiego portu lotniczego sięga 1913 roku, gdy niemieckie władze zbudowały lotnisko wojskowe w podpoznańskiej wsi Ławica. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał sam cesarz Wilhelm II. Osiem lat później w czasie pierwszego Targu Poznańskiego uruchomiono regularne krajowe przewozy lotnicze. Moment ten uznawany jest za początek polskiego transportu lotniczego. W maju 1925 r. otwarto pierwsze regularne połączenie na trasie Poznań-Warszawa-Poznań. Zniszczone w czasie walk o Poznań lotnisko wznowiło działalność lotniczą już 1945 r. W okresie PRL Ławica miała status lotniska krajowego. Prężny rozwój portu lotniczego nastąpił dopiero od 1993 roku wraz z budową nowego terminalu pasażerskiego i uruchomieniem pierwszego połączenia zagranicznego do Düsseldorfu. Obecnie z poznańskiej Ławicy można polecieć do około 70 miejscowości w kraju i za granicą. W ubiegłym roku lotnisko w Poznaniu obsłużyło blisko 2,8 mln pasażerów.

Bilety

Bilety zapewniają następujący pakiet świadczeń:

 • dojazd/wyjazd dedykowanym pociągiem na specjalnie zaaranżowany przystanek tuż obok wejścia na teren pokazów; pierwszy pociąg odjeżdża ze stacji Poznań Główny (peron 7) o godz. 8:32. Kolejne pociągi odjeżdżają mniej więcej co 20 minut. Dokładną godzinę odjazdu uczestnik wybiera podczas zakupu biletów, 
 • uczestnictwo w Imprezie (bez wstępu do wydzielonych stref, w tym strefy VIP).
 BILET NORMALNY*BILET ULGOWY**
I PULA40 zł35 zł
II PULA50 zł40 zł
III PULA55 zł45 zł

* BILET WSTĘPU NORMALNY – upoważnia jedną osobę (urodzoną przed 2012 rokiem) do przejazdu pociągiem w obie strony i jednokrotnego wejścia na teren Imprezy w jeden, wybrany dzień.

**BILET WSTĘPU ULGOWY – upoważnia jedno dziecko (3-12 lat, urodzone w 2012 lub później) do przejazdu pociągiem w obie strony i jednokrotnego wejścia na teren Imprezy w jeden, wybrany w momencie zakup dzień.

Bilet z parkingiem na terenie Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach

Bilet z parkingiem na terenie Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach zapewnia następujący pakiet świadczeń:

 • wjazd/wyjazd na Imprezę tylko i wyłącznie samochodem osobowym,
 • uczestnictwo w Imprezie (bez wstępu do wydzielonych stref, w tym strefy VIP) dla 1 osoby
 • Uwaga! Bilety dla pozostałych pasażerów samochodu należy kupić w tej samej transakcji wraz z zakupem biletu z parkingiem dla kierowcy! Po zakończeniu transakcji nie będzie możliwości dokupienia biletów dla dodatkowych pasażerów.
 BILET Z PARKINGIEM NA TERENIE BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO W KRZESINACH*
I PULAod 200 zł
II PULAod 250 zł

*Parking na teren Imprezy tj. 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, ul. Silniki 1, 61-325 Poznań Krzesiny.

Bezpłatne wejście na Imprezę

Bezpłatne wejście na Imprezę do ogólnodostępnej strefy (bez możliwości wstępu do strefy VIP) jest możliwe po pozyskaniu bezpłatnego Biletu i przysługuje:

 • małoletnim do lat 3 (opiekunowie małoletnich muszą nabyć Bilet lub Bilet VIP na zasadach ogólnych określonych w § 2 Regulaminu i muszą być pełnoletni);
 • osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności (dawna I grupa inwalidzka), po okazaniu legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności. Jeżeli osoba z niepełnosprawnością nie posiada informacji o stopniu niepełnosprawności na legitymacji, powinna okazać odpowiednie orzeczenie, które potwierdzi jej prawo do ulgi. Opiekunowie osób z niepełnosprawnością muszą nabyć Bilet lub Bilet VIP na zasadach ogólnych określonych w § 2 Regulaminu i muszą być pełnoletni.

Bilety VIP

Bilety VIP zapewniają następujący pakiet świadczeń:

 • osobny wjazd VIP na teren Imprezy,
 • wejście do zamkniętej strefy VIP, 
 • darmowy parking w wyznaczonym miejscu,
 • dostęp do trybuny,
 • pakiet powitalny,
 • catering zapewniony przez Organizatora.

Koszt biletu VIP: 700 zł / 1 os.

Ważna informacja

Organizator nie będzie prowadził sprzedaży biletów wstępu z możliwością wejścia pieszego na Imprezę, z możliwością wjazdu rowerem, ani z dojazdem innym środkiem transportu niż samochód osobowy czy pociąg.
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz