POZnań

W Poznaniu pojawią się nowe liczniki rowerowe

Licznik rowerowy przy Placu Wolności  Foto: Tomasz Dworek

W 22 punktach miasta zamontowane zostaną liczniki rowerowe. Dzięki nim będzie można kompleksowo monitorować ruch tych pojazdów na najważniejszych ulicach i mostach w Poznaniu. 

Pierwszy licznik rowerowy od ponad 3,5 lat działa na pl. Wolności. Od marca 2018 roku do początku tego tygodnia zliczył on niemal 1,3 miliona przejazdów. Kolejne zamontowano między innymi przy Wartostradzie i na ul. Grunwaldzkiej. Jest ich obecnie osiem. Do końca roku liczba ta zwiększy się do trzydziestu.

Liczniki są potrzebne do sprawdzania, jak rozkłada się ruch rowerowy w mieście. Ich podstawowym zadaniem jest weryfikacja, czy realizowane inwestycje przynoszą zakładany efekt. Pozwalają, w oparciu o zbierane dane, planować politykę transportową miasta.

Widać dzięki nim np. to, które trasy są wykorzystywane do codziennych dojazdów do pracy czy szkoły, a które działają bardziej rekreacyjnie, weekendowo, jak rozkłada się ruch w określonych godzinach i dniach.

Obecnie montowane liczniki będą się składać z pętli indukcyjnej zamontowanej pod nawierzchnią oraz z urządzenia przesyłającego dane na serwer. Nie będzie pylonu z wyświetlaczem, więc liczby nie będą widoczne dla przejeżdżających. Zliczane przejazdy będzie można sprawdzać np. na stronie Zarządu Dróg Miejskich lub tutaj.

Nowe liczniki pojawią się na wybranych trasach w całym mieście, przede wszystkim na trasach z Programu Rowerowego Miasta Poznania – m.in. przy mostach, ulicach: Czechosłowackiej, Hetmańskiej, Mieszka I i Al. Solidarności. 

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz