POZnań

W weekend nastąpią zmiany w organizacji ruchu na Naramowicach

Przebudowa Naramowickiej  Foto: materiały prasowe / PIM

Postępy na placu budowy trasy tramwajowej na Naramowice wiążą się z kolejnymi zmianami organizacji ruchu. Najbliższe obowiązywać będą od soboty, 9 października. Zgodnie z zapowiedziami, znaczące zmiany – w tym ruch wahadłowy – wprowadzone zostaną w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej. Tego samego dnia planowane jest też wyłącznie fragmentu chodnika na ul. Naramowickiej.

Zmiana dotycząca pieszych wprowadzona zostanie 9 października. Z uwagi na prace związane z sygnalizacją świetlną, zamknięty zostanie odcinek chodnika po zachodniej stronie ul. Naramowickiej między ul. Bolka i nieruchomością nr 215. W tym czasie możliwe będzie jedynie dojście do poszczególnych posesji. Pozostałe elementy organizacji ruchu w okolicy się nie zmienią, chodnik znów będzie dostępny po około tygodniu.

Od 4 października tymczasowy przystanek końcowy trasy na Naramowice znajduje się już nie przy ul. Włodarskiej, a przed ul. Lechicką. Wydłużenie trasy zostało wprowadzone m.in. z myślą o zminimalizowaniu utrudnień wynikających z planowej organizacji ruchu na ul. Lechickiej i zmian tras linii autobusowych.

Te w rejonie powstającego węzła Lechicka/Naramowicka wprowadzone zostaną w nocy z 8 na 9 października. Rozpocznie się wtedy przebudowa obecnego wyjazdu z Naramowic na ul. Lechicką, w pobliżu stacji paliw. Z tego względu na ul. Lechickiej między ul. Murawa i Naramowicką wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Równolegle całkowicie otwarta zostanie północna łącznica węzła, która będzie alternatywną drogą w kierunku ul. Murawa dla samochodów jadących od mostu Lecha. Takie rozwiązanie pozwoli również na likwidację objazdu przez ul. Dworską i Karpią. Kierowcy jadący od strony mostu Lecha kierowani będą przez rondo przy ul. Dworskiej, dalej północną łącznicą węzła do tzw. ul. Nowej Naramowickiej (wkrótce obowiązywać będzie nazwa aleja Praw Kobiet), a następnie do ul. Łużyckiej i Naramowickiej. Wyjazd z rejonu ul. Karpiej i Dworskiej tym samym będzie możliwy w kierunku ul. Sarmackiej oraz węzła przez rondo przy ul. Dworskiej.

W dalszym ciągu ul. Naramowicka od ul. Lechickiej do ul. Włodarskiej będzie jednokierunkowa (w stronę centrum). Ul. Murawa pozostaje dwukierunkowa, nadal jadący od ronda Solidarności nie będą mogli skręcić w lewo w kierunku ul. Umultowskiej.

Alternatywą dla kierowców chcących uniknąć przejazdu przez odcinek ul. Lechickiej objęty wahadłową organizacją ruchu, jest w przypadku samochodów osobowych ul. Serbska. Dalej należy kierować się do Al. Solidarności i ul. Witosa, by następnie powrócić na ul. Lechicką lub kontynuować jazdę ul. Lutycką. Pojazdy ciężarowe jako alternatywną drogę mogą wykorzystać ciąg ulic: Hlonda, Podwale, Jana Pawła II, Baraniaka, Chartowo, Żegrze, Hetmańska, Reymonta, Przybyszewskiego, Żeromskiego, Niestachowska, Witosa i wrócić na ul. Lechicką lub kontynuować jazdę ul. Lutycką.

Organizacja ruchu będzie miała również wpływ na kursowanie autobusów. Pasażerowie będą mogli dojechać do ul. Lechickiej tramwajem, przejść w rejon stacji energetycznej przy ul. Lechickiej i wsiąść do autobusów jadących w kierunku Naramowic. W kierunku centrum najbardziej optymalnym miejscem na przesiadkę z autobusów do tramwaju będzie przystanek Serbska. Zmiany dotyczące pieszych oraz rowerzystów są związane wyłącznie z rejonem nowego przystanku tramwajowego i nie będą powodować utrudnień.

Również 9 października zmieni się organizacja ruchu w rejonie ulic Łużyckiej, tzw. Nowej Naramowickiej, Naramowickiej i Sarmackiej. Na wschodniej jezdni tzw. ul. Nowej Naramowickiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy, czyli kierowcy poruszający w stronę ul. Lechickiej nie będą musieli jechać przez ul. Naramowicką. Zmieni się także pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ulic Naramowicka/Sarmacka/Karpia – uprzywilejowany zostanie ruch w relacji Sarmacka-Naramowicka. Skrzyżowanie ul. Nowej Naramowickiej i Sarmackiej stanie się skrzyżowaniem czterowlotowym, ale w dalszym ciągu będzie wyłączona jezdnia zachodnia ul. Nowej Naramowickiej na odcinku od Łużyckiej do Sarmackiej. Sygnalizacja świetlna pozostanie wyłączona, dlatego prosimy o zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

Obowiązująca od 9 października organizacja ruchu pozwoli na przebudowę sieci uzbrojenia podziemnego oraz budowę kolejnych elementów docelowego układu węzła. Zmiany wprowadzane są na ok. trzy miesiące, z uwagi na zbliżającą się zimę ten czas może ulec wydłużeniu. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / PIM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz