Lifestyle

Uważajcie na fałszywe SMSy

Switch, Internet  Foto: FreeImages/ Andrew Brigmond

Jak podaje zespół CERT Polska, zajmujący się bezpieczeństwem polskiego internetu właśnie rozpoczęła się zmasowana kampania SMS-owa celująca w użytkowników telefonów z systemem Android. Na losowe numery telefonów masowo rozsyłane są wiadomości SMS. Informują one o rzekomym skierowaniu na kwarantannę albo zgubionych dokumentach.

W treści wiadomości znajduje się link do strony, która próbuje nakłonić nas do aktualizacji aplikacji Flash Player. W rzeczywistości zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem bankowym z rodziny Cerberus. W przypadku instalacji trojana atakujący uzyskają dostęp do wrażliwych danych z Waszego telefonu, m.in. danych uwierzytelniających do bankowości mobilnej.

Ważne jest to, że Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do żadnych stron.

Zwracamy uwagę, że w przypadku tej kampanii samo kliknięcie w link z wiadomości bez pobrania i zainstalowania aplikacji nie stanowi dla Waszych telefonów zagrożenia – wyjaśniają specjaliści.

Jeśli widzicie podejrzane wiadomości możecie zgłaszać je na naszej stronie: https://incydent.cert.pl lub przekazać je zespołowi CERT na numer: 799 448 084.

Użyte w artykule zdjęcia: FreeImages/ Andrew Brigmond, materiały prasowe / CERT POlska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz