K U L T U R A

Teleopieka i usługi domowe – są jeszcze wolne miejsca!

Teleopieka dla seniorów  Foto: Urząd Miasta Poznania

Do seniorów u osób mieszkających samotnie lub spędzających w samotności większą część dnia, dla osób w trudnej sytuacji życiowej z powodu niesamodzielności lub niepełnosprawności ale także po prostu potrzebujących wsparcia, skierowany jest projekt teleopieki i usług domowych. Są jeszcze miejsca dla kolejnych podopiecznych.

Teleopieka dla seniorów Foto: Urząd Miasta Poznania

TELEOPIEKA – usługa dająca możliwość całodobowego wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz systematyczny kontakt z teleopiekunem w celu monitorowania stanu zdrowia i sytuacji osoby korzystającej.

Uczestnik zostaje wyposażony w bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz prosty w obsłudze głośnomówiący aparat telefoniczny. Dzięki temu zestawowi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (np. duszności, zawroty głowy, upadek) senior może prosty sposób skontaktować się z Teleasystentem, który podejmuje odpowiednie działania – np. wzywa służby ratunkowe, powiadamia sąsiada posiadającego klucze.

Ponadto raz w tygodniu Teleasystenci sami inicjują rozmowę z podopiecznym, aby sprawdzić jak się czuje i czy jego sytuacja nie uległa pogorszeniu. Centrum Teleopieki działa 24 godziny na dobę, również w niedziele i święta.

Z kolei Usługi domowe to wsparcie specjalistów z zespołu medycznego: lekarza geriatry, pielęgniarki, fizjoterapeuty i psychologa, a także możliwość uzyskania porady prawnej ze strony Rzecznika Praw Osób Starszych i/lub Niepełnosprawnych. Zakres usług ustalany jest z osobistym Asystentem na podstawie wywiadu i stworzonego Indywidualnego Planu Opieki i Wsparcia. Wszystkie usługi są realizowane w domu podopiecznego lub, ze względu na zagrożenie koronawirusem, telefonicznie.

Część formalności, o ile to możliwe, dopełnianych jest telefonicznie, pozostałe przeprowadzane są z zachowaniem tygodniowych przerw między wizytami i przy użyciu środków ochrony osobistej. Lekarz geriatra oraz pielęgniarki odwiedzające seniorów są zaszczepieni, konsultacje z fizjoterapeutą, psychologiem oraz radcą prawnym, o ile to możliwe, są przeprowadzane przez telefon – informuje Marta Sokołowska, specjalistka w społecznym projekcie

O kwalifikacji się do projektu decyduje Asystent – pracownik projektu, na podstawie wywiadu z potencjalnym uczestnikiem. Obecnie w projekcie uczestniczy niemal 700 osób z Poznania i około 150 osób z podpoznańskich gmin. Są jeszcze miejsca dla kolejnych podopiecznych. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Jak się zgłosić?


Zgłoszenia można dokonać telefonicznie od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00
Nowe Miasto – Tel. 518 301 265, 518 301 215
Wilda – Tel. 518 301 525
Jeżyce – Tel. 518 301 932
Stare Miasto – Tel. 518 301 641
Grunwald – Tel. 518 301 796
Gminy: Kleszczewo, Kórnik, Komorniki, Mosina- tel. 502-215-531
Gminy: Buk, Stęszew, Suchy Las, Dopiewo- tel. 797-526-129


Seniorzy Foto: sxc
Użyte w artykule zdjęcia: Urząd Miasta Poznania

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz