K U L T U R A

Teatr Wielki nominowany do prestiżowej nagrody

OPera - Teatr Wielki  Foto: Tomasz Dworek

“Solastalgia”, projekt Teatru Wielkiego w Poznaniu, walczy o główną nagrodę w międzynarodowym konkursie FEDORA Prizes 2021 w kategorii Digital. Jest to jedyna polska inicjatywa ubiegająca się o nagrodę Fedora Platform. O przejściu do następnego etapu zadecyduje jury i głosy widzów.

Opera Rafała Zapały (muzyka) i Michała Krawczaka (libretto), której premiera planowana jest w maju 2021 roku rozgrywać się będzie w przestrzeni miejskiej, a poza tradycyjnymi środkami muzycznymi wykorzysta instalacje performatywne i soundscape. Kluczową inspiracją jest dla twórców koncepcja świadomego wodnego bytu, ożywionego, inteligentnego oceanu zaproponowana przez Stanisława Lema. Ponadto autorzy zwracają uwagę na zaburzenia depresyjne i lękowe wywołane zmianami klimatycznymi, poczuciem bezradności wobec zachodzących przemian oraz przytłoczeniem globalnymi narracjami medialnymi na ich temat. Ten zespół dolegliwości psychicznych i fizycznych nosi nazwę “Solastalgia”.

Co wiąże się z wygraną w konkursie FEDORA Prizes 2021?

Spośród projektów nominowanych w kategorii Digital do następnego etapu konkursu przechodzą te wskazane przez jury i z największą liczbą głosów oddanych przez widzów. Finaliści zyskują możliwość przeprowadzenia akcji crowdfundingowej ze wsparciem specjalistów. Ostateczne ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu 2021. Zwycięska instytucja otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 euro na realizację projektu.

Na co teatr przeznaczy nagrodę?

Integralną częścią majowej premiery jest aplikacja mobilna o nazwie “Uchodźca klimatyczny”, która będzie nawigatorem, przewodnikiem po operze. Wygrana w konkursie pozwoli na sięgnięcie po nowe technologie i całkowite przeniesienie opery do wirtualnej rzeczywistości, z zachowaniem jej nielinearnej struktury i interaktywności.

Wyobraźmy sobie operę, w którą każdy widz może wniknąć, używając swojego komputera lub telefonu. Wyobraźmy sobie operę, którą można po prostu odtworzyć, ale można też ją współtworzyć. Wyobraźmy sobie operę, której możemy dać się pochłonąć w domu lub której możemy pozwolić poprowadzić się w miejsce, w którym brzmi najlepiej. Wyobraźmy sobie operę, której możemy doświadczać w samotności, ale która pozwoli nam zobaczyć ślady pozostawione przez innych widzów/twórców – opisują pracownicy teatru. 

Jak zagłosować?

Na “Solastalgię” głosować można na stronie internetowej: https://www.fedora-platform.com/discover/shortlist#digital od 1 do 26 lutego.

Czym jest Fedora?

Fedora to organizacja wspierająca innowację i kreatywność w operze i balecie poprzez międzynarodowy konkurs nagród zainicjowany przez Jérôme-François Ziesenissa w 2014 roku. Sieć zrzesza 95 teatrów operowych, festiwali, zespołów baletowych i stowarzyszeń w 25 krajach, a także osoby fizyczne, darczyńców i fundacje w celu stworzenia zrównoważonego ekosystemu między sektorem kulturalnym i gospodarczym, gwarantującym przyszłość opery i baletu. Jako stowarzyszenie zrzeszające filantropów z całej Europy, Fedora gromadzi pasjonatów opery i baletu, których łączy wspólna wizja doskonałości.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz