K U L T U R A

Od piątku rusza kultura

Kino Malta  Foto: materiały promocyjne

W walentynkowy weekend, po raz pierwszy od listopada, będzie można zobaczyć stacjonarnie film i spektakl. Zgodnie z nowym rozporządzeniem kina, teatry, opery i filharmonie mogą otworzyć się w piątek, 12 lutego – na razie testowo, na okres dwóch tygodni. Oczywiście, wszystkie instytucje muszą działać w reżimie sanitarnym, z widowniami zapełnionymi maksymalnie w 50 procentach. Zakazana jest konsumpcja, a obowiązkowe noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i dystans społeczny.

W stolicy Wielkopolski działalność, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, wznawiają niemal wszystkie kina studyjne. Odwiedzić te instytucje będzie można już 12 lutego. Widzów zapraszają do siebie także poznańskie teatry.  

Gdzie można obejrzeć film?

W piątek zacznie ponownie działać Kino Muza przy ul. Św. Marcin. Choć, jak informują przedstawiciele instytucji, biletów na weekendowe pokazy przedpremierowe już nie ma, we wtorek na stronie internetowej Muzy pojawi się repertuar na kolejny tydzień. 

Działalność od 12 lutego wznawia także Kino Rialto na Jeżycach. 

Właśnie przygotowujemy repertuar, w poniedziałek po południu ruszyliśmy ze sprzedażą biletów – taki post pojawił się 2 dni temu na Facebooku kina. Zainteresowani widzowie mogli także głosować na pozycje, które najchętniej zobaczyliby w weekend otwarcia.  

Odwiedzić można będzie od piątku także Kino Apollo przy ul. Ratajczaka. Lista pozycji, które można obejrzeć, jest długa. Ponieważ poznaniacy niemal całkowicie wykupili bilety na walentynkowy pokaz filmu pt. “Na Rauszu”, odbędzie się dodatkowy seans. Na stronie internetowej instytucji dostępny jest już także repertuar na kolejny tydzień. Można kupić bilety także do kina online. 

Otwiera się także Kino Pałacowe, mieszczące się w Centrum Kultury Zamek. Na stronie internetowej instytucji dostępny jest już repertuar – nie tylko na weekend otwarcia, ale również na kolejny tydzień. 

Do otwarcia w weekend przygotowuje się Kino Bułgarska 19. 

Jeżeli czujecie w sobie potrzebę czegoś świeżego i ekscytującego również w temacie kina, to podpowiadamy, żebyście koniecznie wybrali się na wesele do “Palm Springs”, by “Na rauszu”, w rytmie muzyki ciszy “Sound of Metal”, poddać się terapii z “Niepamięci” i z pomocą “Prostych rzeczy” zaakceptować dzielące nas różnice, bo “Jest jeszcze czas”, aby wspólnie zdobyć “Ścianę cieni” w Himalajach”. We wtorek wieczorem na naszej stronie internetowej www.kinobulgarska19.pl, znajdziecie szczegółowy repertuar na nadchodzący tydzień filmowy od 12 do 18 lutego – czytamy profilu kina.

Od soboty rusza też Kino Malta, działające się przy ul. Rybaki. 

Z decyzją o otwarciu wstrzymują się sieciówki – Helios, Multikino i Cinema City. Jak podkreślają ich przedstawiciele, otwarcie kin w całej Polsce to trudna logistycznie i kosztowna operacja. Oznacza to m.in. konieczność przygotowania repertuaru – rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów. Tymczasem nadal nie wiadomo, czy po okresie dwóch tygodni kina nie zostaną na powrót zamknięte. 

Drodzy Widzowie, tak jak Wy, nie możemy się doczekać powrotu filmowych emocji na najwyższym poziomie! Potrzebujemy czasu, aby jak najlepiej przygotować się do ponownego otwarcia, dlatego prosimy Was o jeszcze trochę cierpliwości. O konkretnej dacie otwarcia, a także repertuarze będziemy Was informować na bieżąco – piszą na Facebooku zarządcy kin Helios. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele pozostałych sieci.

Teatry wznawiają działalność

Osoby, które bardziej niż na kinowym ekranie wolą oglądać aktorów na scenie, również nie będą zawiedzione. W weekend działać zacznie także większość poznańskich teatrów.

Młodsi i starsi mogą wybrać się na przykład do Teatru Animacji. Repertuar na najbliższe dwa tygodnie można znaleźć na stronie internetowej

– Gramy dla dużych (Miłość do trzech pomarańczy), małych (Baśń o Rycerzu bez konia) i dla rodzin (A niech to Gęś kopnie!) – zapowiadają pracownicy teatru.

Do otwarcia przygotowuje się Teatr Muzyczny w Poznaniu. Jak zapowiadają pracownicy, instytucja ruszy “z energią, ekscytacją i… nową premierą!”. O szczegółach dotyczących najbliższych tygodni teatr poinformuje niebawem. 

Na widzów czeka z niecierpliwością także Teatr Ósmego Dnia. 24 i 25 lutego, będzie można obejrzeć tam stacjonarnie spektakl “Allegro agitate”.Jednocześnie instytucja nie zaprzestaje działalności w sieci. 

Teatr Polski przy ul. 28 Grudnia wznawia działalność 19 lutego. 

Otwieramy się dla Państwa z przytupem i wraz z Komuną Warszawa zapraszamy na poznańską premierę spektaklu “Morderstwo (w) Utopii” w reżyserii Grzegorza Laszuka! Spektakl będzie można zobaczyć pierwszy raz na deskach Teatru Polskiego! – czytamy na stronie internetowej

Kasa biletowa teatru będzie otwarta od 9 lutego, od wtorku do piątku, w godzinach 10:00-18:00. – W tej chwili w sprzedaży stacjonarnej (ze względu na dotychczasowe decyzje rządu) dostępne będą spektakle “Morderstwo (w) Utopii” oraz “EXTRAVAGANZA o władzy”. Na inne wydarzenia będące w repertuarze mogą Państwo rezerwować bilety poprzez Biuro Obsługi Widzów – informują pracownicy teatru.

Premierą powita widzów także Teatr Nowy. Będzie to spektakl “Czerwone Nocy” Petera Barnesa w reżyserii Jana Klaty.

Spektakle zagramy 12, 13 i 14 lutego o godzinie 18.00 na Dużej Scenie. Chcąc uhonorować wszystkich, którzy w ostatnich tygodniach wspierali Teatr Nowy finansowo i zakupili Bilety Otwarte lub Vouchery Teatralne, przygotowaliśmy specjalną pulę miejsc na premierowe pokazy “Czerwonych Nosów” – informują pracownicy teatru.

W Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki, przy ul. Fredry w najbliższych dniach zobaczyć będzie można: “Zemstę Nietoperza”, “Koncert Operetkowy”, “Napój Miłosny” i “Koncert Symfoniczny Karłowicz/Beethoven”. Z repertuarem można zapoznać się na stronie internetowej instytucji.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały promocyjne

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz