DLA STUDENTA

Sztuczna inteligencja – realne wyzwania

Nowe technologie - roboty i sztuczna inteligencja  Foto: materiały prasowe

Rozwój sztucznej inteligencji i jej zastosowań otwiera zupełnie nowy rozdział rozwoju ludzkości. Przed nami nowe i bardzo trudne wyzwania, praktycznie we wszystkich obszarach ludzkiej egzystencji. Dyskutować o tym będą uczestnicy VIII Debaty Akademickiej, która odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym w poniedziałek.

Rozwój i kolejne zastosowania sztucznej inteligencji trzeba postrzegać w szerszej, historycznej perspektywie, ponieważ wynalazki i technologie w erze przed-informatycznej skierowane były na tworzeniu maszyn i urządzeń, które wykonywały, a właściwie zastępowały człowieka w trudnych, wymagających wysiłku fizycznego i często niebezpiecznych pracach – wyjaśniają organizatorzy Debaty – w latach 90. XX w., wraz z rozwojem komputerów, oprogramowania i Internetu możliwe było nowe podejście do organizacji procesów zarządzania i organizacji.

W Debacie Akademickiej udział wezmą prof. zw. dr hab. Zygmunt Vetulani (Wydział Matematyki UAM, Zakład Lingwistyki Informatycznej i Sztucznej Inteligencji), Michał Pasternak (Wydział Neofilologii UAM), prof. dr hab. Witold Abramowicz (Katedra Informatyki Ekonomicznej – Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej UEP) oraz Dominik Filipiak (Katedra Informatyki Ekonomicznej – Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej UEP UEP).

Sztuczną Inteligencję (SI) można zdefiniować jako zdolność maszyny (wytworu człowieka) do wykonywania funkcji poznawczych, które do niedawna nieodłącznie przypisywaliśmy zdolnościom właściwym ludzkiemu umysłowi. Tak więc SI nawet na obecnym etapie swego rozwoju obejmuje takie czynności, jak spostrzeganie, rozumowanie, uczenie się, a nawet rozwiązywanie zadań.

Te i inne zakresy sztucznej inteligencji uzyskiwane są za pomocą machine learning, czyli algorytmów maszynowego uczenia, i wymagają bardzo wielkich zasobów danych, które warunkują skuteczność tego procesu – dodają organizatorzy – postępy w rozwoju SI i jej zastosowań są funkcją rywalizacji laboratoriów finansowanych ze źródeł prywatnych i publicznych i już teraz stanowią rosnącą część rzeczywistości.

Najbardziej znanymi cywilnymi przykładami zastosowań SI są autonomiczne samochody, roboty, czy wirtualna rzeczywistość.

VIII Debata Akademicka organizowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, pod patronatem obu Rektorów odbędzie się w CEUE UEP (ul. Towarowa 55, sala 4.1) w poniedziałek 16 kwietnia o godzinie 17:00.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz