POZnań

Stary Marych, Cegielski, Komedia i może ty?

Cegielski zachęca do charytatywnego biegania  Foto: materiały prasowe

Hipolit Cegielski, Stary Marych, Stanisław Mikołajczyk, Krzysztof Komeda oraz siewca – bohaterowie stojący na poznańskich cokołach – trzymają w rękach charakterystyczne czerwone pałeczki. W ten symboliczny sposób przekaż pałeczkę i zachęcają do startu w 4. edycji XLPL Ekiden – jedynej w Wielkopolsce sztafety maratońskiej, która 22 maja wystartuje nad poznańską Maltą.

Stary Marych z czerwoną pałeczką zachęca do charytatywnego bieganiaCo oznacza tajemnicza nazwa XLPL Ekiden? Słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. To w Kraju Kwitnącej Wiśni narodziła się tradycja takich biegów, którą organizatorzy poznańskiego wydarzenia chcą kultywować w Wielko(XL)polsce(PL).

Udział w wydarzeniu to nie tylko satysfakcja i szansa na sprawdzenie swoich możliwości biegowych, ale także realna pomoc. Każda zapisana drużyna to 42 zł i 19,5 gr przekazane na konto Fundacji Dar Szpiku. „Przekaż pałeczkę” to także analogia do dzielenia się swoim szpikiem kostnym.

Nasza inicjatywa powstała, by promować bieganie zespołowe. Zdrowa rywalizacja i jednoczesne współzawodnictwo to znakomity sposób na integrację i budowanie więzi – mówi Rafał Szymkowiak, prezes Fundacji XLPL będącej organizatorem imprezy XLPL Ekiden. Swoją drogą ciekawe, jak spisałaby się sztafeta złożona z zawodników stojących na pomnikowych kolumnach – dodaje.

Każda z 6-osobowych drużyn ma za zadanie pokonać maratoński dystans wynoszący 42,195 km. Dwóch pierwszych zawodników musi przebiec około 10 km, pozostała czwórka 5,4 km – jedną rundkę wokół Jeziora Maltańskiego. Zapisy już się zakończyły w związku z wyczerpaniem regulaminowego limitu miejsc – swój udział w zawodach zgłosiło ponad 1500 biegaczy.

Organizator informuje jednak, że drużyny, które wesprą bieg choćby w drobny sposób, mogą kontaktować się w sprawie tzw. miejsc sponsorskich.

W tym roku zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – mówi Rafał Szymkowiak. Do startu zgłosiły się drużyny firmowe, rodzinne, branżowe i koleżeńskie. 22 maja pobiegniemy wszyscy razem, ponad podziałami, realizując szczytny cel.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz