BizNews

Stacja benzynowa z panelami słonecznymi

stacja benzynowa Moya  Foto: materiały prasowe

W Poznaniu, przy ul. Obornickiej 263, stacja benzynowa została wyposażona w nowoczesne panele o łącznej mocy niemal 20 kWp. Wydajność systemu pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 13 ton w skali roku. Firma planuje też uruchomienie ładowarek do samochodów elektrycznych.

Instalacje paneli fotowoltaicznych na dachach stacji paliw Moya są jednym z elementów transformacji energetycznej Anwim S.A. Właściciel i operator marki ponadto pracuje nad strategią budowy sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Na kilkunastu stacjach franczyzowych znajdują się już ładowarki, natomiast pierwsze punkty ładowania w sieci stacji własnych pojawią się w czwartym kwartale br. Jest to 20 stacja marki, na której zainstalowano panele.

Fotowoltaika na stacjach to nie tylko obniżenie kosztów eksploatacyjnych obiektów. To przede wszystkim działania w trosce o środowisko naturalne. Jesteśmy świadomi wpływu branży paliwowej na nasze otoczenie. Z drugiej jednak strony, gospodarka Polski opiera się na transporcie drogowym, w którym dominują paliwa kopalne, a my jesteśmy jednym z podmiotów zaopatrujących transport i konsumentów w paliwa. Z tych właśnie powodów podjęliśmy decyzję o transformacji energetycznej naszej spółki. Fotowoltaika, budowa punktów ładowania pojazdów elektrycznych, a także inne działania pro środowiskowe to niektóre z elementów naszego rozwoju w kierunku niżej emisyjności– zapewnia Andrzej Kondys, dyr. ds. operacyjnych MOYA, członek zarządu Anwim S.A.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na stacji MOYA w Poznaniu pozwoli w dużej części zrekompensować średnie pobory energii obiektu. Produkując energię wprost ze słońca, instalacja pozwoli uniknąć emisji dwutlenku węgla w ilości odpowiadającej kompensacji przez las o powierzchni aż 3 ha.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz