Aglomeracja BizNews

Spekulacyjne ceny nowych dekoderów TV?

telewizor  Foto: sxc

Już wkrótce widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej – DVB-T2. Wiele osób będzie kupowało niezbędny do odbioru telewizor lub dekoder. Prezes UOKiK zaapelował do właścicieli największych sklepów z elektroniką i platform sprzedaży internetowej o niewykorzystywanie sytuacji do podnoszenia cen tego sprzętu.

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału – DVB-T2/HEVC. Dzięki temu konsumenci otrzymają więcej kanałów w lepszej jakości. Jednak nie każdy telewizor jest obecnie dostosowany do odbioru nowego standardu telewizji. Ten problem dotyczy 2,27 mln gospodarstw domowych. W 56 proc. z nich mieszka jedna osoba. Ponad 40 proc. takich konsumentów ma ponad 70 lat, a 81 proc. jest powyżej 50 roku życia .

Już obecnie wiele osób poszukuje nowego telewizora lub dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji nowej generacji w lepszym standardzie. Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor:


• odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
• odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
• odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3

Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Jeśli zależy ci na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:


• odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
• odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz