K U L T U R A

Słońce Narodu – spotkanie autorskie!

Słońce Narodu  Foto: materialy prasowe

Punktem zwrotnym historii rodziny Małeckich, którą Kuba Wojtaszczyk opisuje na kartach „Słońca Narodu” jest wybór Karola Wojtyły na papieża. O perypetiach głównych bohaterów uwikłanych w skomplikowane emocjonalne relacje i wir dziejów autor opowie we wtorek 27 marca podczas spotkania w Empiku przy Placu Wolności. Spotkanie jest organizowane przy okazji premiery jego najnowszej powieści.

Akcja powieści dzieje się w końcu lat siedemdziesiątych XX wieku. Na warszawskim Muranowie mieszka rodzina Małeckich. Wybór Karola Wojtyły na Ojca Świętego to moment zwrotny w życiu Renaty, która na co dzień pracuje w Bibliotece Narodowej. Uwielbienie jakim kobieta darzy papieża nie jest czysto religijne – z czasem nabiera miłosnego zabarwienia. Mąż Renaty, Gustaw, który jest projektantem w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, także skrywa tajemnice. W trakcie odwiedzin w rodzinnym domu z przerażeniem odnajduje wiszące u sufitu ciało matki i obwinia siebie za jej śmierć.

Syn Małeckich Paweł studiuje historię, jednak jego pasją jest muzyka. Z dziewczyną Elą przygotowuje się do konkursu wokalnego w Polskim Radiu, ale w trakcie przesłuchań nie radzi sobie z tremą i jego występ kończy się porażką. Aby wyciągnąć syna z marazmu, Gustaw załatwia mu pracę kaowca w Hucie Warszawa. Chłopak nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości – chorobliwa zazdrość i niska samoocena pchają go do dramatycznych czynów.

Kuba Wojtaszczyk – rocznik ’86, pisarz, kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM. Publikował m.in. w „Czasie Kultury”, „Lampie” i portalu Kultura u Podstaw. Autor „Portretu trumiennego” (2014), „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” (2016) i „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?” (2017).

Spotkanie : 27 marca, godz. 18:00 , Empik Plac Wolności

Użyte w artykule zdjęcia: empik / materiały prasowe, materialy prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz