K U L T U R A

Rusza Ethno Port!

Ethno Port 2013  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Dzisiaj rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Ethno Port, któremu przez 6 lat swojego istnienia udało się stworzyć markę rozpoznawaną na całym świecie world music. Za każdym razem jest to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, w tym roku także filmowe. Festiwal rozpoczyna się dzisiaj, ale w nowym miejscu. Koncerty odbywać się będą w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek.

Ethno Port 2013 Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1Z okazji Festiwalu parking przed Zamkiem zamienił się w zieloną, trawiastą łąkę. Fani muzyki będą mogli zatem poczuć się tak jak w starym korycie Warty, gdzie wcześniej odbywał się Ethno Port. Mamy tylko nadzieję, że ułożona trawa wytrzyma do końca Festiwalu.

Dlaczego po kilku latach postanowiono przenieść całe wydarzenie właśnie pod Zamek? Wieczorne koncerty przeszkadzały bowiem mieszkańcom Chwaliszewa, zaburzone zostały także relacje pomiędzy kosztami technicznymi związanymi z budową scen, ochroną, a środkami przeznaczanymi na pozyskanie artystów – wyjaśnił Andrzej Maszewski, dyrektor Festiwalu.

Koncerty obywać się będą teraz w wyremontowanej Sali Wielkiej oraz na Dziedzińcu Zamkowym, a także na scenie zbudowanej na  parkingu od strony ulicy Św. Marcin. CK Zamek przyjął na siebie rolę koordynatora rewitalizacji ulicy Święty Marcin, a festiwal jest znakomitym pretekstem do pokazania jak pięknie może wyglądać centrum miasta bez samochodów za to z zaaranżowaną zielenią i miejscami wypoczynku.

Maciej Rychły, który od lat jest przewodnikiem po muzycznych koncertowych podróżach zwrócił uwagę na usytuowanie Ethno Portu pomiędzy kościołem, Filharmonią i Uniwersytetem. Goście festiwalu są nie tylko doskonale wyedukowanymi muzykami, ale w swoich krajach są często symbolami, przedstawicielami duchowych wartości. Zamek może więc znakomicie łączyć muzyczne sacrum i profanum.

Na fanów muzyki etnicznej czeka 15 koncertów oraz Ethno Port Dossier, który jest nowym elementem festiwalu, realizowanym we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.

Każdego dnia festiwalu w Sali Kinowej CK Zamek o godz. 13:00 odbywać się będą prezentacje poświęcone artystom występującym danego dnia na scenie. Prezentacje będą miały formę mini-wykładu, połączonego z pokazami filmowymi i dyskusjami dotyczącymi muzyki, kultury i historii związanej z festiwalowymi artystami.

Przez trzy festiwalowe dni koncerty będą rozpoczynać się o godzinie 17:00 w Sali Wielkiej, potem o 18:30 muzyka przeniesie się na Dziedziniec Zamkowy. Na 20:00 organizatorzy zapraszają na darmowe koncerty odbywające się w miejscu parkingu. Kolejne muzyczne spotkania o 22:00 i 23:30.

Jak podkreśla Andrzej Maszewski, zamysłem organizatorów jest prezentowanie także muzyki polskiej i poznańskiej. Podczas koncertów przygotowanych dla mieszkańców Poznania usłyszeć więc będziemy mogli popularną Kapelę ze wsi Warszawa, a Poznań reprezentować będzie Daga Dana.

Karnet 3-dniowy kosztuje 80,00 zł (90,00 zł, w dniu rozpoczęcia festiwalu), bilety jednodniowe 40,00 zł (50,00 zł), wejściówki na pojedyncze koncerty – 20,00 zł.

Program na piątek znajdziesz klikając tutaj, na sobotę tutaj i na niedzielę tutaj.

BOBAN & MARKO MARKOVIĆ ORCHESTRA (Serbia) Foto: facebook

fot: Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu


Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz