Pobiedziska

Rozbudowa dworców kolejowych w Pobiedziskach

Rozbudowa dworców kolejowych w Pobiedziskach  Foto: UMiG Pobiedziska

Wkrótce zakończą się prace na dworcach w Pobiedziskach Letnisku i Biskupicach Wielkopolskich. W powstających budynkach znajdą się między innymi poczekalnia i toalety.

Na obu budowach zakończone zostały roboty stanu surowego zamkniętego, a teraz trwają roboty wykończeniowe. W otoczeniu nowych budynków zostanie nasadzona i uporządkowana zieleń.

Oba dworce powstają w technologii Innowacyjnych Dworców Systemowych. Obiekty tego typu są niewielkie, ale za to nowoczesne, estetyczne i energooszczędne. Wykorzystywane są w nich takie rozwiązania jak oświetlenie LED, odzysk wody deszczowej i panele fotowoltaiczne.

Zadbano o to, by mogły tutaj swobodnie poruszać się osoby z niepełnosprawnościami. Oznakowanie na dworcach jest także w alfabecie Braille’a, znajdują się też ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe. By ułatwić orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym zastosowano kontrastową kolorystykę wnętrz.

W nowych dworcach zostaną zamontowane systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru.

Ułatwieniem dla podróżnych będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Na dachach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, która wytworzy około 2700 kWh energii – informują przedstawiciele UMiG Pobiedziska – przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok na każdym z dworców, to mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 drzew.

Zainstalowano tutaj także pompy ciepła do ogrzewania budynków, a także system monitorujący zużycie mediów. Ledowe oświetlenie włączać się będzie przy pomocy czujników obecności i natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą działały klimatyzacja i ogrzewanie budynków.

Użyte w artykule zdjęcia: UMiG Pobiedziska,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz