POZnań

Renowacje nagrobków zasłużonych Wielkopolan

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan  Foto: Zarząd Zieleni Miejskiej / materiały prasowe

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczyna kompleksowe prace konserwacji 24 nagrobków na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Prace potrwają do połowy października.

Rozpoczęły się prace konserwatorskie na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Większość nagrobków wymaga kompleksowej renowacji.
Miasto dba o miejsca pamięci i trzeba pamiętać, że jest to proces czasochłonny, wymagający pracy wielu ludzi- mówi Katarzyna Michalak, inspektor prac konserwatorskich nadzorująca projekt.

Specjaliści Zarządu Zieleni Miejskiej, konserwator zabytków oraz wykonawca, który zajmie się pracami, są już po oględzinach miejsca. Nagrobki trzeba najpierw oczyścić i zdezynfekować, niektóre natomiast skleić. Sam proces ratowania nagrobków jest skomplikowany i wymaga nadzoru konserwatorskiego na każdym etapie wykonywanych prac.

Większość obiektów tutaj wykonanych jest z kamienia. Na podstawie również archiwalnych zdjęć, będziemy rekonstruować nagrobki lub elementy, takie jak krzyże. Trzeba je również odpowiednio zabezpieczyć przed porastaniem przez rośliny i wnikaniem wody- mówi Katarzyna Michalak.

Koszt renowacji wynosi ponad 200 tysięcy złotych i w całości finansowany jest z budżetu Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz