POZnań

Hydrobufory chronią młode drzewa

Hydrobufory - zieleń w mieście  Foto: Zarząd Zieleni Miejskiej / materiały prasowe

Nie wystarczy posadzić rośliny i czekać aż wyrośnie. Zarząd Zieleni Miejskiej informuje o wyjątkowych zasadach pielęgnacji młodych drzew, które ze względu na specyficzne, miejskie warunki i tak nie mają lekko. Z tego powodu żeby pomoc drzewom ZZM stawia przy nowych drzewach, tam, gdzie jest taka potrzeba, specjalne worki do podlewania, tzw. hydrobufory.

Drzewa w mieście narażone są na wiele czynników zagrażających ich rozwojowi. Nie sprzyja im zagęszczenie gleby, czy też sieć podziemnych systemów technicznych. Do tego dochodzą niekorzystne warunki atmosferyczne, czy też zasolenie związane z zimowym utrzymaniem dróg. To wszystko sprawia, że żywotność drzew w mieście jest znacznie krótsza niż tych, które rosną w leśnych kompleksach.

Od chwili posadzenia, drzewa objęte są szczególną pielęgnacją, która trwa średnio od 3 do 5 lat. Pierwsze lata weryfikują najczęściej żywotność drzew. Zapasy cukrów, jakie drzewa są w stanie zmagazynować, pozwalają im przetrwać, w zależności od gatunku, średnio 3 lata. Po tym czasie obserwujemy osłabienie niektórych drzew lub ich zamieranie. Nie jest to częste zjawisko, ale pokazuje, jak ważna jest pielęgnacja w pierwszych latach od posadzenia- mówi Magdalena Taberska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na stan zdrowotny drzewa ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, dlatego od chwili posadzenia, wymagają one szczególnej pielęgnacji, co jest procesem również kosztownym. Najważniejszym i najkosztowniejszym jest podlewanie. – Na terenie miasta Poznania w wielu miejscach można zaobserwować worki przy palikach wokół młodych drzew. To tzw. hydrobufory i waterbagi, czyli worki do podlewania- mówi Klaudia Beker, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej. Worek wyposażony jest w zamek błyskawiczny, którym oplata się drewniany palik ochronny i wlewa wodę przez otwór. Worki, które stosujemy w Poznaniu mieszczą ok. 50 litrów wody. – To ilość, która wystarczy na około 2-3 bezdeszczowe tygodnie. Hydrobufory znajdziemy na drzewkach przy ul. Hezjoda. Tam worki “gaszą pragnienie” 146 drzew- dodaje Beker. Podobne znajdziemy także w miejskich parkach i przy drzewach rosnących wzdłuż dróg i chodników.

Hydrobufory montowane są do palików ochronnych, by wpłynąć na rozrost korzeni drzewa. Worki zmieniają swoje miejsce co 2-3 tygodnie, by korzenie rozrastały się wokół całej osi.

Podlewanie jest jedną z ważniejszych czynności w pielęgnacji drzew po posadzeniu, ponieważ wpływa na ich kondycje i daje lepsze efekty przyjmowania się roślin.

Użyte w artykule zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz