K U L T U R A

Przed nami szósta edycja Edison Festivalu

Edison Festival 23.07.2022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Czas zaplanować muzyczny relaks nad jeziorem Kierskim! Muzyka, bliskość natury i odpoczynek od zgiełku miasta to słowa najtrafniej charakteryzujące Edison Festival. W pierwszy weekend lipca, na dwóch scenach w podpoznańskim Baranowie, zagrają legendy polskiej muzyki oraz autorzy i autorki przebojów ostatnich miesięcy. Edyta Bartosiewicz, Daria Zawiałow, Natalia Szroeder, Dawid Tyszkowski i Maks Łapiński to pierwsze potwierdzone gwiazdy festiwalu, który odbędzie się w dniach od 5 do 6 lipca.

Festiwal okrzyknięty przez jego stałych bywalców „najlepszą podpoznańską domówką” powraca po raz szósty i ponownie zaprasza na koncerty czołówki polskich artystek i artystów. Pierwszymi ogłoszonymi nazwiskami Edison przypomina też, że w jego DNA nieustannie obecna jest potrzeba odkrywania nowych, intrygujących twórców na krajowej scenie muzycznej.

Kobiety z gitarami i numerami jeden na listach przebojów

Niekwestionowana legenda, niezależna artystka, autorka, kompozytorka i producentka nagrań Edyta Bartosiewicz zagra na Edisonie! W latach 90. jej muzyka szturmem podbiła listy przebojów. Cała Polska nuciła single Sen, Ostatni, Jenny czy Skłamałam. Gdy po latach nieobecności, w 2013 roku, powróciła z albumem Renovatio, fani artystki i krytycy muzyczni zachwycali się singlami Niewinność i Rozbitkowie. Artystka sprzedała łącznie ponad milion płyt i otrzymała wiele branżowych nagród, w tym Fryderyki za najlepsze płyty rockowe, również za wydany w 2020 roku album Ten Moment.

Skoro o domówce mowa, jest jedna artystka, która szczególnie polubiła edisonową atmosferę. Dziewczyna Pop, autorka największych przebojów 2023 roku, jedna z najpopularniejszych wokalistek ostatniej dekady, laureatka sześciu Fryderyków i czwarta najchętniej słuchana artystka na polskim Spotify w 2023 roku, Daria Zawiałow, powraca na Edison Festival! Po rewelacyjnie przyjętym koncercie z 2022 roku, ponownie stanie na scenie w podpoznańskim Baranowie, jednak tym razem z paletą nowych przebojów. Właśnie wydała nową płytę, z której pochodzi numer jeden ostatnich tygodni Z Tobą na chacie oraz przebój wiosny Fifi Hollywood.

Z edisonowej sceny popłyną też subtelne dźwięki utworów Natalii Szroeder, której artystyczna droga jest dowodem na to, że w muzyce zawsze jest miejsce na metamorfozę. Wydanym w 2021 roku albumem Pogłos narobiła niezłego zamieszania. Z królowej mainstreamowych list przebojów wyłoniła się artystka świadomie opowiadająca historie i poruszająca ważne tematy. Balladą Przypływy nagraną z Ralphem Kaminskim zachwyciła muzycznych krytyków i fanów, a utwór Powinnam? niezwykle trafnie opisuje współczesne oczekiwania społeczeństwa wobec innych. Suplement do albumu Pogłos otrzymał nominacje do Fryderyka w kategorii Album roku pop, a Natalia Szroeder została nominowana w kategorii Artystka roku 2023.

Mężczyźni z gitarami i doskonałymi debiutami

Od pierwszej edycji Edison Festival dba o to, aby obok największych nazwisk rodzimej sceny muzycznej, stawali doskonali debiutanci i zadba o to również w lipcu 2024 roku. To, co w alternatywnym popie najlepsze zaprezentuje Dawid Tyszkowski. Wokalista, kompozytor i autor tekstów, którego nieodłącznym atrybutem jest gitara wydał w tym roku debiutancki album, Mój kot zginął i już raczej nie wróci. Z albumu pochodzą doskonale przyjęte przez słuchaczy single Nie poznaję Cię i Chłopaki. Wydanie albumu poprzedziły dwa głośne duety – Co i tak nadejdzie nagrane ze Skubasem oraz Nie całuj z Julią Wieniawą, które podbiły listy przebojów w serwisach streamingowych. Artysta ma też na koncie support przed koncertem Ralpha Kaminskiego czy duetu Karaś/Rogucki.

Ćwierćfinalista 9. edycji programu The Voice of Poland, autor tekstów, kompozytor, instrumentalista i wokalista Maks Łapiński to ostatni z już potwierdzonych artystów, którzy w lipcu zagrają nad jeziorem Kierskim. Swoją muzykę określa jako brownie-pop, czyli połączenie przyjemnej dla ucha muzyki z bardzo osobistym przekazem, co zostało docenione na Carpathia Festival, gdzie zdobył Grand Prix za wykonanie autorskiej piosenki Lew. Na koncie ma koncert na NEXT FEST Showcase & Conference czy występ przed takimi artystami jak Jack Savoretti, Mrozu czy Smolasty.

Bilety

Bilety jednodniowe dostępne są w cenie 149 zł i karnety w cenie 219 zł oraz bilety ulgowe dla dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia. Dzieci do lat 6. włącznie mogą wziąć udział w festiwalu bezpłatnie, na podstawie ważnego biletu wstępu rodzica lub opiekuna.

Wraz z kolejnymi ogłoszeniami programu, ujawnione zostaną szczegóły stref specjalnych, w tym food courtu, stref partnerskich czy strefy rodzinnej.

Na wydarzenie zaprasza agencja koncertowa Good Taste Production. Partnerem pozostaje niezmiennie Best Western Hotel Edison w Baranowie.

Harmonogram koncertów:   

  • 5.07.2024 – Edyta Bartosiewicz, Dawid Tyszkowski, Maks Łapiński
  • 6.07.2024 – Natalia Szroeder, Daria Zawiałow
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz