Aglomeracja

Prąd dla Poznania nadal drogi

Linie energetyczne  Foto: sxc.hu / Ale Paiva

Otwarto ofertę w powtórnym przetargu na grupowy zakup energii elektrycznej w 2023 roku. Wpłynęła tylko jedna i jest niższa od wcześniej zaoferowanej. Miasto nadal zamierza ubiegać się o ustawowe wsparcie. 

Podobnie jak w poprzednim przetargu, teraz również wpłynęła tylko jedna oferta – od firmy Enea S.A. Zaproponowana kwota wynosi ponad 354 mln zł. W przeliczeniu na ceny jednostkowe zakupu energii to ponad 1,6 tys. zł za MWh.

To mniej, niż w poprzednim przetargu – wówczas cena, jaką zaoferowano, wynosiła aż 409 mln zł, a cena jednostkowa – ponad 2,7 tys. zł za MWh. 

Jednak obecnie czyli do końca obecnego roku Poznań płaci  577,5 zł za MWh. Dlatego zarówno Miasto, jak i pozostali uprawnieni członkowie grupy zakupowej ubiegać się będą o objęcie mechanizmem ustawowego wsparcia. Polega on na wyznaczeniu ceny maksymalnej zakupu energii elektrycznej dla roku 2023, która wynosi 785 zł za MWh. 

Obecnie trwa procedura przygotowania do podpisania umowy z wybranym przedsiębiorstwem energetycznym.

Przetarg powtórzono, bo cena zaoferowana w pierwotnym, wrześniowym postępowaniu znacznie przekraczała możliwości finansowe Miasta.

W grupowym zakupie energii elektrycznej bierze udział Miasto, podległe mu jednostki (np. szkoły, przedszkola, miejskie przedsiębiorstwo komunikacji), a także 14 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i wiele spółek i instytucji kulturalnych działających w Poznaniu i okolicach.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc.hu / Ale Paiva

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz