BizNews

Poznański startup pomoże w walce z COVID-19

StethoMe  Foto: materiały prasowe

Pacjenci chorzy na przewlekłe choroby płuc po przebytym COVID-19 będą pod stałą kontrolą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki pilotażowemu programowi Ministerstwa Zdrowia, do chorych trafi 1000 e-stetoskopów polskiego medycznego start-upu StethoMe. Innowacyjne podejście Ministerstwa Zdrowia do tematu monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi pokazuje otwarte podejście do Partnerstwa Publiczno-Prywatnego resortu zdrowia. To też jasny sygnał, że Ministerstwo docenia możliwości branży med-tech w monitorowaniu stanu zdrowia przewlekle chorych pacjentów.

O tym, jak ważne są nowe technologie w medycynie cały świat przekonał się podczas pandemii COVID-19. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte „Digital transformation: Shaping the future of European healthcare”, pandemia spowodowała nie tylko konieczność daleko idących zmian w zakresie organizacji ochrony zdrowia, ale przyspieszyła przynajmniej o dekadę tempo cyfryzacji systemu zdrowotnego.

Nowe technologie w służbie medycyny

Technologiczne innowacje w medycynie szczególnie doceniają osoby przewlekle chore – chociażby wprowadzone na początku roku 2020 e-recepty okazały się dla nich wybawieniem w trakcie lockdownu. Nad problemami takich pacjentów szczególnie pochylają się światowi eksperci z branży med-tech, pracujący nad projektami umożliwiającymi jak najmniej inwazyjne, a jednocześnie stałe monitorowanie stanu zdrowia. Jednym z takich, innowacyjnych start-upów jest założony w Poznaniu StethoMe – producent e-stetoskopu i algorytmów do analizy dźwięków osłuchowych układu oddechowego, które pozwalają w domowych warunkach określić rodzaj i kliniczną istotność nieprawidłowych dźwięków. Z pomocą autorskiej aplikacji StethoMe można przesyłać zapis i wynik badania do lekarza prowadzącego. Jak to działa w praktyce? Pacjent przykłada użądzenie do klatki piersiowej we wskazanych w aplikacji miejscach. Następnie stetoskop rejestruje dźwięki płuc (ma także możliwość rejestracji pracy serca) i przekształca je na sygnały elektroniczne możliwe do analizy przez system sztucznej inteligencji. Po badaniu pacjent dostaje wynik przeanalizowany przez algorytmy poszukujące nieprawidłowości w układzie oddechowym. Takie badanie wraz z nagranym dźwiękiem można wysłać do lekarza. Urządzenie może być stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych, chorych na przewlekłe choroby płuc takie jak np. astma, ale też przez osoby z okazjonalnymi infekcjami.

Ministerstwo Zdrowia otwarte na nowe technologie

Właśnie ta możliwość nagrywania i przesyłania do lekarza dźwięków osłuchowych była powodem, dla którego Ministerstwo Zdrowia Zaprosiło poznański start-up do udziału w procesie wyboru partnera do realizacji projektu zdalnego monitorowania stanu zdrowia i potencjalnych problemów zdrowotnych u pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.

30 placówek zakwalifikowanych do programu otrzymało elektroniczne stetoskopy, które lada dzień zostaną udostępnione co najmniej 1000 chorym, w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady z wykorzystaniem platformy Domowa Opieka Medyczna.

Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały jak istotny w walce z pandemią okazał się rozwój e-zdrowia i innowacyjnych usług cyfrowych dla pacjentów i świadczeniodawców. Pandemia stała się katalizatorem transformacji cyfrowej w ochronie zdrowia w wielu krajach na świecie. Cieszymy się, że w Polsce powstają tak innowacyjne projekty jak e-stetoskopy. Obszar med-tech w Polsce daje ogromne możliwości dla rozwoju cyfrowego zdrowia, tak więc e-stetoskopy i inne rozwiązania technologiczne to realna szansa na usprawnienie opieki nad pacjentami chorymi przewlekle, niosąc istotne wsparcie, również dla kadry medycznej. Cieszymy się, że w dziedzinie med-tech jesteśmy w czołówce Europy, a Polacy znakomicie łączą innowacyjną myśl technologiczną ze zrozumieniem potrzeb systemowych, nie zapominając o lekarzach i ich pacjentach – tłumaczy wiceminister Anna Goławska z Ministerstwa Zdrowia.

Polska start-upami medycznymi stoi

To, co szczególnie cieszy, to współpraca Ministerstwa Zdrowia z docenianym, polskim start-upem. Choć to nie powinno dziwić, bo rodzimy rynek obfituje w technologiczne innowacje.

Na uwagę zasługuje innowacyjne podejście Ministerstwa Zdrowia do tematu monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi i adopcji innowacji w codziennej praktyce klinicznej. Nikt nie ma wątpliwości, że sprawna i bezpieczna diagnostyka zdalna usprawni system ochrony zdrowia i przyniesie korzyść zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz