POZnań

Poznań dla Syrii

Poznaniacy będą mieli okazję wesprzeć ofiary konfliktu w Syrii. Zbiórka bejmów w ramach akcji Poznań dla Syrii rozpocznie się podczas meczu Lecha z Legią w najbliższą niedzielę. Decyzję o przystąpieniu do tego programu podjęli Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki i Prezydent Poznania.

Również organizatorzy zaplanowanego na niedziele Misterium Męki Pańskiej zdecydowali, że cześć zebranych w czasie wydarzenia bejmów przeznaczą na pomoc dla poszkodowanych w Syrii. Wolontariuszy z puszkami, którzy będą także zbierać datki na ten cel spotkamy w najbliższych tygodniach w różnych instytucjach kultury.

W zbiórkę zaangażowały się Caritas Polska i Polski Czerwony Krzyż, które jako organizacje posiadające doświadczenie i zgody na zbiórki publiczne są odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie kwesty.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na prowadzony przez Caritas program Rodzina Rodzinie, akcje polegającą na symbolicznej adopcji syryjskich rodzin, które zostały w swoich domach oraz na pomoc, którą w zależności od sytuacji w Syrii, przekaże potrzebującym jedna z organizacji – wyjaśnia Tomasz Lisiecki z poznańskiego Urzędu Miasta.

Poznań dla Syrii

W pomoc dla Syryjczyków dotkniętych wojną można się także włączyć poprzez programy, które organizuje Caritas.

Dzięki programowi Dołącz do zbiórki dla rodziny w pomoc może włączyć się każdy. Wystarczy wypełnić deklarację pomocy finansowej dla konkretnej potrzebującej rodziny na okres 6 miesięcy. Należy też zadeklarować kwotę, jaka co miesiąc będzie wpłacana przez darczyńcę na wskazane konto. Nie musi ona zaspokajać w pełni potrzeb danej rodziny. Na pomoc dla niej składać się będą deklaracje od kilku darczyńców.

Kolejny program, Zostań patronem rodziny, daje możliwość kompleksowego wsparcia konkretnej rodziny. By zostać finansowym patronem należy zadeklarować pomoc dla wybranej rodziny w Syrii w całej potrzebnej jej wysokości. Darczyńca zobowiązuje się w ten sposób do przekazywania rodzinie wsparcia poprzez comiesięczne wpłaty na jej rzecz przez pół roku.

Akcja Wykonaj gest solidarności, to możliwość dokonania jednorazowej wpłaty w dowolnej wysokości na rzecz potrzebujących rodzin w Syrii. Wszystkie przekazane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na uzupełnienie brakujących środków dla rodzin lub objęcie pomocą kolejnych poszkodowanych.

W akcjach tych mogą uczestniczyć wszyscy. Zachęcani do tego będą również pracownicy poznańskiego Urzędu Miasta.

Wpłaty będzie można dokonać do puszek wolontariuszy Caritas, którzy kwestować będą wśród pracowników Urzędu Miasta Poznania, miejskich jednostek organizacyjnych i spółek – dodaje Tomasz Lisiecki z poznańskiego Urzędu Miasta. – o datach i lokalizacjach zbiórek pracownicy urzędu będą informowani mailowo.

Wojna w Syrii toczy się od ponad pięciu lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych tego brutalnego konfliktu – według różnych szacunków jest to między 250 000 a 500 000 osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. Przed wojną w Syrii mieszkały około 23 miliony osób. Wskutek wojny połowa syryjskiej populacji zmuszona została do opuszczenia swoich domów – ponad 4,8 miliona osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 6,5 miliona. 4,5 miliona osób żyje w obszarach dotkniętych bezpośrednio działaniami wojennymi, do których bardzo trudno dotrzeć z pomocą. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone, a szacowana długość życia od wybuchu konfliktu spadła o 20 lat. Potrzeby pomocy humanitarnej w samej Syrii szacowane są na ponad 3 miliardy dolarów w roku 2016.

Poznań dla Syrii

Użyte w artykule zdjęcia: Caritas Polska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz