K U L T U R A

Ponad 150 tys. zł w aukcji Domu Autysty! Najwyższa cena za Sasnala!

Aukcja Dom Autysty  Foto: Tomasz Kamiński / materiały prasowe

151 700  zł zebrano podczas 6 Aukcji dla Domu w poznańskim Zamku. Najwyższą cenę osiągnął linoryt Wilhelma Sasnala. Wylicytowano go za 17 500 zł. Wpływy pomogą w wyposażeniu Domu Autysty w Poznaniu, miejscu wspierającemu niesamodzielne osoby z autyzmem.

Aukcja dla Domu jest jedną z największych charytatywnych aukcji sztuki w Polsce. Organizuje ją Fundacja Dom Autysty, organizacja założona przez rodziców osób z autyzmem. Z udziałem publiczności aukcja odbyła się po rocznej przerwie. W 2020 roku z powodu pandemii można było głosować tylko przez internet za pośrednictwem portalu artinfo.pl

W sobotę licytacja zgromadziła w Centrum Kultury Poznania Zamek setkę licytujących. Cena wywoławcza wszystkich prac była taka sama – 200 zł. Osiągane ceny były jednak wyższe, niż w poprzednich latach. Wynik licytacji jest najlepszy w sześcioletniej historii Aukcji dla Domu.

Linoryt Wilhelma Sasnala został sprzedany za 17500 zł. Praca poznańskiego artysty Noriakiego „Dalij jedź” – za 11000 zł. Obraz Krzysztofa Klimka „Figura” znalazł nabywcę za 8200 zł. „Późne popołudnie. Spotkanie” Martty Węg – za 4400 zł, a „Reversed magnetism” Honzy Zamojskiego – za 3000 zł.

Za 1200 zł została sprzedana praca Wakacyjna mapa autorstwa Michała Siwczaka, mężczyzny z autyzmem, która powstała podczas warsztatów artystycznych w Domu Autysty, prowadzonych przez artystkę Sonię Rammer.  Fundacja Dom Autysty cyklicznie organizuje warsztaty artystyczne z osobami z autyzmem, prowadzili je dotąd wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Piotr C. Kowalski, Robert Bartel, Sonia Rammer, a także Natalia Łojek, kuratorka Aukcji dla Domu, Robert Lemke, i street-artowiec Noriaki.

Sobotnią licytację prowadził Maciej Narożny z Radia Eska. Kuratorką Aukcji dla Domu i poprzedzającej ją Wystawy dla Domu była Natalia Łojek, artystka i kuratorka.

To szósta edycja Aukcji dla Domu. Dzięki tej aukcji rodzicom osób z autyzmem udało się zebrać fundusze na wkład własny do projektu unijnego i wybudować Dom Autysty – pierwsze takie miejsce w Poznaniu i regionie. Teraz dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wyposażenie placówki i na wsparcie terapii osób z autyzmem.

Aukcję dla Domu swoim patronatem objął Prezydent Miasta Poznania

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Kamiński / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz