K U L T U R A

Pójdźmy w tango! W Poznaniu jak w Buenos Aires

Staromiejskie tanga i milonga  (2)  Foto: Stowarzyszenie Plac Wolności

W sobotni wieczór w Poznaniu będziemy mogli poczuć się jak na ulicach Buenos Aires gdzie przy dźwiękach muzyki na żywo można do białego rana tańczyć tango. W muzyczno-taneczną podróż do Argentyny na dziedzińcu Szkoły Baletowej zabierze nas Wiesław Prządka z zespołem Tango Quartet.

Dziedziniec Szkoły Baletowej - fot. wikiepediaKoncert i milonga „Pójdźmy w tango na dziedzińcu” odbędą się na przepięknym dziedzińcu Szkoły Baletowej, przy ul. Gołębiej. Dzień później w ramach tego samego wydarzenia zorganizowane zostaną, na dziedzińcu kamienicy przy placu Wolności nr 5, warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Impreza będzie miała charakter otwarty, dostępny dla wszystkich chętnych.

Głównym adresatem projektu, realizowanego w ramach działań lokalnych – Staromiejska Inicjatywa Osiedlowa, finansowanym przez Radę Osiedla są przede wszystkim mieszkańcy Starego Miasta ale też innych rejonów Poznania.

Przedsięwzięcie ma oswoić mieszkańców z dziedzińcami, które stanowią substancję Starego Miasta, a z których lokalna społeczność powinna korzystać częściej. Szczególnie zależy nam by z tanecznych warsztatów skorzystały dzieciaki, które mieszkają w centrum miasta. Na koncert zapraszamy również rodziny z dziećmi – mówi Anna Sokolnicka – Elzanowska z zarządu fundacji CHCEmisie.

Podczas koncertu usłyszymy przede wszystkim utwory słynnego mistrza tanga, argentyńskiego kompozytora Astora Piazzoli. Gwiazdą koncertu będzie Wiesław Prządka – sławny akordeonista i jeden z nielicznych muzyków grających na argentyńskim bandoneonie z zespołem Tango Quartet. Kwartet tworzy czterech utalentowanych i doświadczonych muzyków, którzy swoim kunsztem artystycznym w doskonały sposób pokazują różne oblicza tanga. Oprócz brawurowo wykonanych tang Astora Piazzolli, podczas koncertu Tango Quartet Wiesława Prządki, usłyszeć będziemy mogli kompozycje wybitnego francuskiego akordeonisty Richarda Galliano oraz klasyczne tanga np. La Cumparsita, El choclo a nawet polskie tango Już Nigdy.

Staromiejskie tanga i milonga  (1)

Lider zespołu Wiesław Prządka gra na arcytrudnym bandoneonie diatonicznym. Sposób gry na tym instrumencie i jego wyjątkowe brzmienie nadają muzyce Astora Piazzolli właściwy charakter. Dodatkowym atutem Tango Quartet jest udział skrzypka Christiana Danowicza, urodzonego w Buenos Aires, któremu tango płynie we krwi.

Po koncercie wszyscy zainteresowani będą mogli tańczyć wspólnie tango podczas przygotowanej przez profesjonalistów milongi. Natura tańca sprzyja integracji i pomaga wzmocnić otwartość na kontakt z innymi, co wpłynie korzystnie na relacje mieszkańców, którzy wezmą udział w projekcie. Wstęp wolny

Projekt finansowany jest w ramach Inicjatyw Osiedlowych przez Radę Osiedla Stare Miasto. Podczas koncertu sprzedawane będą cegiełki Fundacji CHCEmisie, z których dochód przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z domów dziecka.

Kalendarium:

18.06.2016 – Koncert Wiesława Prządki i Tango Quartet, godz.19.00, dziedziniec Szkoły Baletowej
18.06.2016 – Milonga, godz.20.30 dziedziniec Szkoły Baletowej
19.06.2016 – otwarte warsztaty tańca dla dzieci z rodzicami, godz.12.00, dziedziniec przy placu Wolności 5,
19.05.2016 – Otwarte warsztaty tańca dla dzieci i młodzieży, godz.13.30, dziedziniec przy placu Wolności 5.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz