K U L T U R A

Kolorowa parada na otwarcie Malta Festival – już dziś!

26. Malta Festival Poznań otworzy spektakl uliczny „The Color of Time” – parada, do której będzie mógł dołączyć każdy, w każdej chwili. Ulice i place Poznania ogarnie magiczny klimat wspólnego świętowania! Start w centrum Poznania, na ul. 27 Grudnia, już dziś!

Widowisko z udziałem muzyków, tancerzy i aktorów wyreżyserowała francuska grupa Artonik, czyli Alain Beauchet i Caroline Selig. Spektakl odwołuje się do tradycji hinduistycznego święta Holi, które obchodzone jest przede wszystkim w Indiach.

W interpretacji zespołu Artonik to transowy, roztańczony happening, wciągający w akcję zwykłych ludzi. Setki osób w różnym wieku – dzieci, rodzice, studenci, emeryci – biorą udział w taneczno-teatralnej paradzie, która przechodzi przez kolejne „stacje”, by dotrzeć do finalnego miejsca, gdzie następuje eksplozja dźwięków i kolorów. Tęczowe kolory są symbolem wybaczenia i nowego początku, oznaczają różnorodność i pojednanie.

Jak mówi Alain Beauchet: „Pomysł pojawił się w 2011 roku, gdy we Francji trwała dyskusja na temat partii ekstremistycznych, cudzoziemców, ksenofobii, prawa do małżeństw homoseksualnych (…). Sytuacja była tak agresywna i brutalna, że chcieliśmy ustawić się w sytuacji odwrotnej – być radośni, otwarci, spotykać się, gromadzić, zapraszać do udziału wszystkich a nie mówić «jego nie chcę» i zamykać się”.

Reżyser dodaje: „Spektakl jest dla wszystkich, przede wszystkim dla „niepubliczności” – czyli dla osób, które nie chodzą do teatru. Ponieważ nie mają pieniędzy, ponieważ nie rozumieją, ponieważ nie mają wystarczająco eleganckiej koszuli”.

Uliczny pochód „The Color of Time” będzie bezpłatny i otwarty. Współtworzyć go będzie 70 wolontariuszy z Polski. To trzecia wizyta słynnego francuskiego zespołu Artonik na Malta Festival Poznań.

Praktyczny przewodnik, co radzą organizatorzy

Co powinnam / powinienem założyć? – Załóż wygodny strój i buty, takie, który możesz (i chcesz!) przykryć kolorowym pudrem. Polecamy białe ubrania, na których puder prezentuje się najlepiej.

Czy spiorę puder z moich ubrań? – Tak! Najpierw zetrzyj puder na sucho, a potem wypierz ubrania tak jak zwykle.

W jakim wieku są uczestnicy parady? – Do udziału w „The Color of Time” zapraszamy osoby w każdym wieku – od najmłodszych do najstarszych.

Czy stosowanie pudru jest bezpieczne dla zdrowia? – Tak, puder jest bezpieczny, nietoksyczny, przyjazny dla środowiska. Niektórzy uczestnicy parady zakładają okulary, by chronić przed nim oczy – jest to przydatne szczególnie dla tych osób, które noszą soczewki kontaktowe.

Czy na czas pochodu zostaną zamknięte ulice? – Tak, między godz. 19:00-20:30 zamknięte będą ulice 27 Grudnia oraz ulica przy placu Wolności od strony budynków z numerami 1-10.

Czy mogę przynieść swój telefon komórkowy lub aparat fotograficzny? – Oczywiście! Chcemy, byś dzielił się wspomnieniami, zdjęciami i filmikami. Pamiętaj jednak, by zabrać ze sobą np. torebkę foliową, która ochroni ekran Twojego urządzenia przed ewentualnymi zabrudzeniami.

Jaką trasą przejdzie pochód? Ruszamy o godz. 19.00 z placu przed Teatrem Polskim w Poznaniu, następnie przejdziemy ul. 27 Grudnia, by zakończyć pochód przy fontannie na placu Wolności. Do wspólnej zabawy dołączyć można w każdym miejscu i każdym momencie! Wstęp wolny.

Kolorowa parada na otwarcie Malty

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz