K U L T U R A

Wrocławski weekend w Poznaniu

wielka woda  Foto: Ksiezar

„Wodny” spektakl teatralny, „luxusowy” wernisaż prac i wystawa twórczości Tadeusza Różewicza – to najważniejsze atrakcje przygotowane dla mieszkańców Poznania przez wrocławskich artystów. Wszystko w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

Wielka Woda - czyli Wrocław w PoznaniuCo poznaniacy wiedzą o Wrocławiu? Po najbliższym weekendzie z pewnością będą wiedzieć więcej. Podczas prezentacji stolicy Dolnego Śląska wrocławscy twórcy odpowiedzą na pytania jakie jest ich miasto i jego mieszkańcy.

Wszyscy, którzy pojawią się w Bramie Poznania ICHOT 19 czerwca 2016 r. o godzinie 21:30 zobaczą trzy wyjątkowe odsłony twarzy Wrocławia.

Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores. Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, zobaczą mieszkańcy Poznania.

Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno. Podczas wystawy w Bramie Poznania ICHOT mieszkańcy stolicy Wielkopolski będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety. Utwory te przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie.

Ostatnią odsłoną „twarzy Wrocławia” będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”. Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dzięki zaangażowaniu w sposób prawdziwy, twórczość grupy „Luxus” nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata. Dzieła zostaną zaprezentowane w Bramie Poznania ICHOT.

Wizyta w Poznaniu jest trzecią po Lublinie i Szczecinie odsłoną prezentacji genius loci stolicy Dolnego Śląska realizowanej w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Już za dwa tygodnie w dniach 1 – 3 lipca poznańscy artyści odwiedzą Wrocław i zaprezentują dorobek kulturalny stolicy Wielkopolski.

Koalicja miast to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy miasto, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło współpracę na tak szeroką skalę ze swoimi dotychczasowymi rywalami w zmaganiach o tytuł. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016, żeby jak najlepiej reprezentować polski dorobek artystyczny na starym kontynencie zaprosił do współpracy Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań. Miasta te będą prezentować własną unikatową kulturę i ważne dla nich wartości. Jednym z celów Koalicji Miast jest również stworzenie platformy wymiany doświadczeń, sieciującej polskie instytucje, organizacje oraz twórców kultury.

Wielka Woda - Wrocław w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz