Wilda

Podziemne śmietniki na Wildeckim. Można oddychać!

Nowe podziemne śmietniki montowane na Rynku Wildeckim  Foto: RO Wilda

Rynek Wildecki jest pierwszym targowiskiem w Poznaniu, na którym zostaną zamontowane podziemne pojemniki na śmieci. Otoczenie Rynku bardzo zyska na tej zmianie, zarówno estetycznie jak i „aromatycznie”.

Problemu śmieci na Rynku Wildeckim od lat próbowała rozwiązać Rada Osiedla Wilda. Latem smród z blaszanych kontenerów był nie do zniesienia, wysypujące się śmieci i cieknące pojemniki nie były przyjemnym tłem do robienia zakupów. Do niedawna śmietniki stały w świetle ul. Przemysłowej, przeszkadzając przechodniom, a ich zapach czuć było nawet na pobliskim skwerze.

W ubiegłym roku projekt podziemnych śmietników przepadł w głosowaniu budżetu obywatelskiego, ale rozwiązaniem zainteresowała się spółka Targowiska i GOAP.

Pojemniki podziemne są świetnym rozwiązaniem w przestrzeni publicznej – większa część zbiornika ukryta jest pod powierzchnią ziemi, na zewnątrz widać tylko estetyczne i stosunkowo niewielkie wykończenie. Dodatkową korzyścią jest niska temperatura wewnątrz pojemników, która powoduje, że śmieci, zwłaszcza organiczne, których na rynku jest dużo, nie psują się tak szybko, jak w zwykłych kontenerach.

Na Wildzie montowane są pojemniki w systemie Molok, inwestycję dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Użyte w artykule zdjęcia: RO Wilda

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz