K U L T U R A

Piotr Bosacki – Wiersze dwustronne

Piotr Bosacki, Wiersze dwustronne  Foto: materiały prasowe

Artysta Piotr Bosacki będzie miał swoją indywidualną prezentację w galerii FWD:. Specjalnie na potrzeby tej ekspozycji powstanie obiekt-gablota; skrzynia z płyty MDF, w której znajduje się 10 okienek-witryn. Każde okienko to małe akwarium z umieszczoną w środku instalacją rzeźbiarską.

Każdą instalację można oglądać z dwóch przeciwległych stron gabloty. Ta sama instalacja ma również z obydwu stron gabloty odmienne podpisy, dzięki czemu jeden obiekt bierze udział w dwóch różnych narracjach literackich.

Skumulowane w małej przestrzeni poetyckie historie połączone z dziwacznymi obiektami zebranymi i spreparowanymi przez artystę stworzą swoiste mini-muzeum, panopticum prezentujące postawę artystyczną Bosackiego oraz jego finezyjne poczucie humoru. Brzmi jak plan arcydziwaka? To już się kiedyś stało, Tajemnica kelnerska będzie drugą odsłoną cyklu Wiersze dwustronne. Pierwsza prezentowana była na zbiorowej wystawie Anti-static w Muzeum Narodowym w Poznaniu we wrześniu 2018.

Krzątactwo artysty nie zna zdrowego rozsądku. Uważność i maniakalne umiłowanie pospolitego przedmiotu, pochylanie się nad każdą rzeczą poprzez przypisywanie znaczenia, zmusza Bosackiego do tworzenia. Wydaje nam się, że uczy on poprzez swoje wizualno-literackie rebusy egzystencjalnej uważności. Egzystencjalna uważność jest ważna, dlatego zrealizujemy ten plan. Skonsumujcie go dowolnie, zapewniamy dyskrecję.

Piotr Bosacki (ur.1977 w Poznaniu) tworzy filmy animowane, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się twórczością literacką i kompozycją muzyczną. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego w Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Współtworzył założoną w 2007 roku nieformalną grupę artystyczną PENERSTWO i zespół muzyczny KOT. W roku 2012 wydał „Urządzenie elementów”, rozprawę o dziele sztuki jako konstrukcji językowej. Do najważniejszych osiągnięć artysty należą m.in. Stypendium Młoda Polska (2010), Pierwsza Nagroda na Festiwalu Short Waves (2011), Nagroda SFP dla najlepszego filmu polskiego na Festiwalu Animator (2014), Nagroda Publiczności na Festiwalu Animator (2017), Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne na Festiwalu Animator (2017), Nagroda im. Katarzyny Kobro przyznawana jako uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących (2018). Artysta uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in. w Tokio, Berlinie, Brugii, Dusseldorfie i Budapeszcie. W Polsce swoje prace pokazywał m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Galerii Arsenał w Białymstoku, BWA w Zielonej Górze.

Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Piotr Bosacki – Wiersze dwustronne (Tajemnica kelnerska)
Galeria FWD: ul. Św. Marcin 47, Poznań Pasaż Różowy, lokal 24
wernisaż: 12.10.2019, 18:00
13.10. – 29.11.2019

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz