BizNews

Pierwsze takie centrum na świecie

Centrum Innowacji PCSS - Huawei  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Jeden z najmocniejszych polskich klastrów obliczeniowych został uruchomiony w Poznaniu przez firmę Huawei Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. Klaster nazywa się Orzeł i dysponuje mocą obliczeniowa 1.4 PFlops. Daje mu to 80-te miejsce na świecie i 2-gie miejsce w kraju. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, jaki powstał w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Uruchomiliśmy jeden z najbardziej wydajnych i najmocniejszych klastrów obliczeniowych w Polsce, do chłodzenia którego wykorzystano ciecz, a dokładniej mówiąc system bezpośredniego chłodzenia cieczą czyli DLC Direct Liquid Cooling – powiedział Dominik Dziarczykowski, z Huawei Global Solution Elite Team Europe – dzięki temu aż 80% ciepła jest odprowadzana za pośrednictwem zamkniętego i energooszczędnego systemu. Za sprawą zastosowanych rozwiązań nasz projekt znalazł się w czołówce rankingu TOP500. Jest wysoce prawdopodobne, iz zostanie również wyróżniony w zestawieniu GREEN500 za najefektywniejszy system pod względem energetycznym.

Centrum Innowacji to pierwszy etap wspólnej inwestycji, której celem będzie ścisła współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego między innymi w zakresie przetwarzania oraz składowania danych w chmurze.

Mimo, że podobnych centrów na świecie Huawei posiada 31, poznańskie jest pierwszym w którym biznes łączy się ze środowiskiem akademickim.

Orzeł składa się z ponad 1000 serwerów, połączonych w jeden klaster, którego łączna moc przekracza 1.4 PFlops. Inwestycja w znaczący sposób zwiększa potencjał badawczy środowiska obliczeniowego, którego zasoby zostaną wykorzystane między innymi do zaawansowanych zastosowań wymagających największej mocy obliczeniowej, zapewniającej najwyższą szybkość działania.

Klaster Orzeł został zbudowany na zlecenie światowej firmy przez polską spółkę. Nasz polski zespół zaprojektował, wykonał i uruchomił autorski system chłodzenia wodnego. Takie rozwiązania pozwalają na ogromne oszczędności energii w Datacenter. W praktyce pozwala to na ograniczenie wydatków na energię w serwerowni o połowę – mówi Maciej Szadkowski z Itprojekt.

System może być zastosowany między innymi do symulacji inżynierskich, badań nad ludzkim mózgiem czy prac wykorzystujących energię z fuzji jądrowej, jako alternatywne, tanie oraz bezpieczne źródło energii.

Wspólna inwestycja jest następstwem podążania za najnowszymi trendami, jakimi są rozwiązania cloudowe, które stają się coraz bardziej popularne w rozwiązaniach komercyjnych ze względu na przejrzysty model biznesowy, polegający na tańszym wykorzystaniu zasobów obliczeniowych wypożyczonych od ich właściciela.

Projekt firmy Huawei spełnia najwyższe światowe standardy oraz wymogi stawiane przez uczelnie, które są jednymi z najbardziej wymagających klientów, zarówno pod względem oczekiwań odnośnie otrzymywanych rozwiązań jak i ich walorów użytkowych, takich jak energooszczędność.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz