Na widelcu smaczneGO

Otyłość także na diecie wegetariańskiej

Wegetarianizm hit czy mit - warzywa i owoce  Foto: Procontent Communication / materiały prasowe

Wegetarianizm z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Przez niektórych traktowany jest jako moda, dla innych sposób na zdrowy styl życia i szczupłą sylwetkę. Jednak eliminacja mięsa, ryb i niektórych produktów odzwierzęcych, niekoniecznie oznacza natychmiastową utratę kilogramów. Czy wegetarianizm może pozytywnie wpłynąć na zdrowie? A może to tylko ślepe podążanie za trendami? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci.

Szacuje się, że w Polsce jest obecnie około miliona osób, które nie jedzą mięsa i ryb. Tendencja ta jest zwyżkowa, ponieważ coraz większy procent społeczeństwa jest zainteresowany wegetariańskim stylem odżywiania, które uważane jest za sposób na utratę kilogramów. Czy na pewno?

Nadwaga to problem, który może dotknąć każdego, kto nie przestrzega zasad zdrowego żywienia. Wyłączenie z codziennego menu mięsa zdecydowanie odciąża pracę żołądka, jednak sięgając po produkty takie jak frytki, słodycze, czy słone przekąski – nawet w wersji wegetariańskiej, trzeba liczyć się z tym, że kilogramów może nam przybyć – wyjaśnia Monika Honory, holistyczny ekspert ds. żywienia.

Wbrew obiegowej opinii, wśród wegetarian także są osoby cierpiące z powodu nadmiaru kilogramów. Jednym z powodów pojawienia się nadwagi u wegetarian może być choroba. Braki składników mineralnych są bardzo częstym problemem osób przebywających na wegetarianizmie.

Niedobory składników w znacznym stopniu odbijają się na naszym samopoczuciu oraz wyglądzie. W przypadku anemii oprócz bladej skóry twarzy i kłopotów z koncentracją może dojść do omdleń, dolegliwości bólowych w okolicy serca, a także stanów podgorączkowych.

Wpływ pożywienia ma ogromne znaczenie, dlatego należy spożywać wszelkiego rodzaju produkty bogate w żelazo, witaminę B12, a przede wszystkim włączyć rośliny strączkowe, np.: fasole, groch, soczewicę, ciecierzycę. Pozwolą spełnić zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, które jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – informuje Monika Honory

To, na co należy zwrócić szczególną uwagę w diecie bezmięsnej to jakość dobieranych produktów i komponowanych dań. Dlaczego? Główną przyczyną pojawienia się dodatkowych kilogramów u wegetarian jest nadmierna ilość spożywanych węglowodanów złożonych, w postaci np. kasz, makaronów, pieczywa, itd.

Co więcej, może to także powodować spowolnienie metabolizmu. „Idealnym posiłkiem, który może pomóc w przyspieszeniu przemiany materii jest spożywanie półpłynnych, gotowanych potraw w postaci zupy.

Bazująca na bukiecie warzyw, a także na dodatku np. pełnoziarnistego makaronu, pozwoli dostarczyć większości składników odżywczych, a także wspomoże osoby borykające się z wszelkimi podrażnieniami przewodu pokarmowego takimi jak wzdęcia czy występujące stany zapalne – podpowiada Monika Honory, ekspert ds. żywienia.

Innymi produktami wpływającymi na zatrzymanie wagi u wegetarian mogą być: nadmierne spożywanie soli, zbyt częste i duże ilości wypijanego alkoholu oraz brak odpowiedniej ilości snu – dodaje Monika Honory.

Wszystkim początkującym i „raczkującym w temacie wegetarianizmu, proponuję przygotowanie zup, które mogą tworzyć pełnowartościową podstawę jadłospisu. Przygotowanie posiłków jest tak proste, że nie powinno sprawiać nikomu trudności, a dodatkowo jest to idealny sposób na poszerzanie diety o nowe produkty spożywcze – podpowiada ekspert.

Pod warunkiem spełniania zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze, wegetarianizm może stanowić zdrową i bezpieczną dietę. Wykluczenie mięsa wykazuje pozytywny wpływ na organizm i rzadszą zapadalność na choroby zespołu metabolicznego, m.in. miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze. Wg Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, to brak wiedzy w zakresie stosowanej diety i monotonne jedzenie jest najczęstszą przyczyną pojawiania się niedoborów składników pokarmowych.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, materiały informacyjne Body Chief, Procontent Communication / materiały prasowe

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Ser i mleko są gorsze dla zdrowia, niż mięso, jaja i mocno przetworzone śmieci – jesteś wege, przejdź po prostu na dietę wegańską i zacznij wreszcie czuć się dobrze, zrzucisz zbędne kilogramy, będziesz miał(a) więcej energii a twój partner/partnerka będzie w szoku jak bardzo poprawił się wasz seks 🙂

    Polecam szczerze, sam żałuję, że tak późno się zdecydowałem.