DLA STUDENTA

O Bohdanie Smoleniu – na pożegnanie

Bohdan Smoleń  Foto: Fundacja Stworzenia Pana Smolenia

Bohdan Smoleń zmarł po długiej chorobie kilka dni temu. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek (20.12). Tego samego dnia na UAM odbędzie się poświęcone jemu spotkanie Polityka, kabaret, PRL. Bohdan Smoleń – pożegnanie.

Bohdan Smoleń to z pewnością jedna z najbardziej ikonicznych postaci w historii polskiej sceny kabaretowej. Za namową Zenona Laskowika zostawił Kraków i kabaret Pod Budą i przeniósł się do Poznania. To właśnie tutaj, występując z kabaretem TEY zdobył ogromną popularność.

Od kilku lat rzadko pokazywał się publicznie. Założył i prowadził pod Poznaniem od 2007 roku fundację Stworzenia Pana Smolenia. Leczyły się tutaj dzieci z porażeniem mózgowym i innymi wadami rozwojowymi.

Podczas wtorkowego spotkania na UAM będziemy mogli wspominać tego związanego z Poznaniem artystę. W dyskusji udział wezmą Artur Lipiński, Andrzej Niczyperowicz i Paweł Stachowiak.

Zastanowimy się jednocześnie, jaka była rola współtworzonego przez Bohdana Smolenia kabaretu Tey w kontekście politycznym PRL – zapowiadają organizatorzy – ale także, czy dziś odnaleźć możemy twórców, którzy potrafią z równą maestrią obśmiewać politykę.

Tego samego dnia odbędzie się pogrzeb Bohdana Smolenia. Artysta zostanie pochowany o godzinie 13:00 na cmentarzu w Przeźmierowie.

Spotkanie Polityka, kabaret, PRL. Bohdan Smoleń – pożegnanie rozpocznie się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (ul. Umultowska 89a) we wtorek 20 grudnia o godzinie 9:45.

Polityka, kabaret, PRL. Bohdan Smoleń - pożegnanie

Użyte w artykule zdjęcia: Fundacja Stworzenia Pana Smolenia, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz