Czerwonak

Nowy budynek ośrodka opiekuńczo-leczniczegow Owińskach

Nowy budynek ośrodka opiekuńczo-leczniczegow Owińskach  Foto: Zakład Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach

Podopieczni i pracownicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach będą mogli wkrótce będą korzystać z większego i bardziej komfortowego budynku. To jednak tylko część zbliżających się zmian.

Projekt, który realizujemy od września 2014 roku, obejmuje remont obecnego budynku oraz jego rozbudowę – wyjaśnia Iwona Majer, dyr. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Poznaniu – powierzchnia zwiększy się dwukrotnie do około 3.000 m², powstanie nowoczesny budynek, który architektonicznie będzie nawiązywał do tego obecnie istniejącego.

Inwestycja ta pochłonęła około 70% większego projektu. którego wartość to ponad 21.500.000,00 złotych. Obejmuje on również wiele szkoleń, działań integrujących i terapeutycznych, które mają podnieść jakość opieki i obsługi pacjentów Zakładu. Dzięki rozbudowie liczba miejsc w Zakładzie w Owińskach zwiększy się z 60 do 80.

Ośrodek w Owińskach od dłuższego czasu wymagał inwestycji. Dotychczasowa siedziba znajduje się w blisko 150-letnim budynku, który nie spełnia warunków wymaganych w tego typu placówkach medycznych. Jedną z bolączek jest między innymi brak windy. Pokoje, w których przebywają pacjenci są wieloosobowe i bez łazienek.

To wszystko wkrótce się zmieni. Oprócz nowego budynku przeprowadzone będą między innymi szkolenia indywidualne i grupowe dla pracowników, wdrażanie nowych form terapii zajęciowej czy kampanie integrujące i kształtujące postawy i zachowania społeczne.

W ramach wdrażania nowych metod terapeutycznych wprowadziliśmy muzykoterapię, horticuloterapię, czyli terapię przez ogród, dogoterapię oraz terapię przez teatr – wylicza Iwona Mejer – jednym z ciekawszych przedsięwzięć jest też sala doświadczeń świata, gdzie poprzez różnego rodzaju instrumenty pobudzamy wrażliwość pacjentów na bodźce.

W ośrodku realizowana jest również kampania Przestaw się na zdrowe myślenie, która ma walczyć z wykluczeniem i dyskryminacją osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych, starszych czy z zaburzeniami psychicznymi.

Zakończenie całego projektu jest przewidziane na kwiecień 2016 roku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz