K U L T U R A

Nowe obrazy / nowe spojrzenia w Starej Papierni

Stara Papiernia od Estkowskiego  Foto: Tomasz Dworek

Laureatem tegorocznej Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu została Alicja Pakosz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jury doceniło artystkę: „Za surrealistyczne spojrzenie na rzeczywistość, za odwagę w sposobie myślenia. Doceniona została też wyobraźnia i poczucie humoru. To, że artystka potrafi znaleźć związki pomiędzy rzeczywistością a poezja”.

W tym roku do konkursu zgłoszono 205 prac. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 artystów, których dzieła można od kilku dni oglądać na ogólnodostępnej wystawie w Starej Papierni przy ul. Szyperskiej 8 w Poznaniu.

Tegoroczna wystawa ukazuje rozmaite treści podejmowane przez artystów najmłodszego pokolenia i jak zawsze zaskakuje różnorodnością formalną i wizualną oraz mapuje najnowsze tendencje i nurty w polskim młodym malarstwie współczesnym. Wystawa ukazuje związki między byciem w świecie i jego obserwacją a zapisem tych doświadczeń na płaszczyźnie obrazu – mówi dr Natalia Czarcińska – jedna z kuratorek wystawy.

Nagroda Artystyczna UAP jest przyznawana w drodze konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie od 2012 roku. Adresatami tego konkursu są studenci i absolwenci kierunku malarstwo państwowych uczelni artystycznych w Polsce. Konkurs służy promocji najlepszych z nich. Jest także narzędziem popularyzacji malarstwa oraz najodważniejszych postaw młodych twórców.

Nagroda Artystyczna UAP wynosi 10 000 złotych. Wszystkie osoby nominowane do Nagrody Artystycznej UAP otrzymują zaproszenie do udziału w wystawie konkursowej w Poznaniu oraz nagrody rzeczowe. Wśród finalistów są także studenci i absolwenci poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego Maciej Andrzejczak i Naila Ibupoto.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz