POZnań

Nowe autobusy na poznańskich ulicach

Nowe autobusy na poznańskich ulicach  Foto: UMP

Do poznańskiego MPK zostały przekazane nowe, niskopodłogowe autobusy. Miasto kupiło 37 pojazdów, które wyprodukowała spółka Solaris Bus&Coach.

Wkrótce na swoje trasy wyjechać ma też 50 bimb  z rodziny moderus gamma. W planach jest również zakup przez Miasto 21 autobusów o napędzie elektrycznym.

Solarisy zostały m. in. wyposażone w system liczenia pasażerów oraz uchwyty do montowania i przewożenia rowerów. Znalazły się tutaj porty USB, dzięki którym można ładować urządzenia mobilne. Rozbudowany został również system informacji pasażerskiej. Autobusy są oczywiście klimatyzowane.

Pasażerowie będą mieli nieco więcej przestrzeni niż w dotychczasowych, podobnych pojazdach. Zadbano przy tym o bezpieczeństwo. Zastosowano m. in. systemem automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika, a także monitoring zewnętrzny i wewnętrzny.

Nowe autobusy są niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi. Posiadają też informacje dla osób niepełnosprawnych. Przyciski w pojazdach będą również w alfabecie Braille’a.

Wszystkie dostarczone właśnie autobusy wyjadą na poznańskie ulice do końca roku. Pierwszy z nich wyjechał na trasę linii 74.

Nowoczesne autobusy zastępować będą wycofywane sukcesywnie z eksploatacji najbardziej wysłużone pojazdy oraz takie, które nie mają klimatyzacji.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz