Jeżyce

Nowa sygnalizacja na Kościelnej

ul. Kościelna  Foto: Google street view

Usprawnienie ruchu w tej części Jeżyc, zwłaszcza autobusów miejskich, poprawa bezpieczeństwa i płynności przejazdu pod wiaduktem w ciągu ulicy Kościelnej. Takie zadanie ma nowa sygnalizacja świetlna, która zostanie uruchomiona 4 czerwca na skrzyżowaniu ulic Nad Wierzbakiem, Grudzieniec, Kościelna oraz przejazd pod wiaduktem kolejowym.

Dotąd przejazd przez to skrzyżowanie, nawet poza godzinami szczytu, nie należał do łatwych. Mimo że pod wiaduktem działała sygnalizacja świetlna, to jednak i tak na tym odcinku ulicy tworzyły się korki, a na działanie świateł narzekali i piesi, i kierowcy.

Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu, zmodernizowana sygnalizacja świetlna ma sprawić, że ruch drogowy w tym rejonie, zwłaszcza autobusów, taksówek i rowerów, będzie bardziej płynny, poprawi się bezpieczeństwo, a organizacja ruchu, w tym oznakowanie pionowe i poziome, zostanie dostosowane do obowiązujących przepisów.

Stanie się tak dzięki zastąpieniu dotychczasowej, tradycyjnej sygnalizacji świetlną na wlotach do tunelu pod wiaduktem kolejowym sygnalizacją akomodacyjną, czyli taką, która dostosowuje swoją częstotliwość do panujących warunków, między innymi do natężenia ruchu. Dodatkowo pomogą w tym buspasy, które wytyczono w ciągach ulic Nad Wierzbakiem (od ul. Litewskiej) i Kościelnej (od ul. Wąskiej), a które zapewniają priorytet komunikacji autobusowej. Na buspasach dopuszczony został także ruch taksówek i rowerów, a na wlotach buspasów przed wiaduktem kolejowym wykonano zwiększające bezpieczeństwo śluzy rowerowe.

Skoordynowano także sygnalizację świetlną w rejonie skrzyżowania, w tym na obu wlotach do tunelu: od północy – na skrzyżowaniu ulic Nad Wierzbakiem i Grudzieniec, oraz od południa – na ul. Kościelnej przy przejściu dla pieszych. Detekcja użytkowników drogi odbywa się przy pomocy pętli indukcyjnych, kamer i przycisków.

Specjaliści zwracają się do poznaniaków z prośbą o przekazywanie wszelkich uwag o funkcjonowaniu sygnalizacji. Można je kierować do Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ZDM, ul. Górecka 15, tel. 61 6614402 lub 61 6614446 przez 24 godziny na dobę.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Decyzje, które ostatnio zarząd miasta Poznań podejmuje, są coraz to bardziej irracjonalne! Miasto wcale nie staje się łatwiejsze dla mieszkańca! Zabieranie miejsc parkingowych na Jeżycach pod budowę jakichś śmiesznych słupków rowerowych, których NIKT i tak nie używa, to też jakiś absurd… Aż brak mi słów na to co tu się dzieje.. Ja stwierdzam, że miasto wcale nie jest lepsze dla mieszkańca, jest dużo kłopotów tutaj i ludzie będą się wyprowadzać. Jest nacisk na pieniądze, na zapychanie każdego wolnego terenu szybką mieszkaniówką (albo galeriami…) i już nie jest w Poznaniu tak przyjemnie…

    A ta sygnalizacja – codziennie rano zastanawiam się czy śmiać się, czy płakać… korki o godzinie 13 już się tworzą.