K U L T U R A

Nastrojowe Dni Bretanii

Bretania  Foto: Michel Thersiquel

W czwartek rozpoczynają się w Poznaniu XXIII Dni Bretanii. Program tegorocznej edycji poświęcony wyspom bretońskim jest bardzo bogaty, organizatorzy zapraszają m.in. na wystawę nastrojowych fotografii czy koncert muzyki celtyckiej.

Morgan - DniBretanii w Poznaniu Wyspy od zawsze fascynują swoją odrębnością, tajemniczą atmosferą. Odosobnienie, nieustanny kontakt z żywiołem oceanu i wiatrem pobudzają ludzką wyobraźnię, inspirując powstanie fascynujących prastarych legend i inne, bardziej współczesne, kreacje artystyczne.

Poprzez bogate propozycje programowe postaramy się zgłębić charakterystykę bretońskich wysp i zachwycić poznaniaków celtyckimi klimatami – informuje Elwira Wróbel z Domu Bretanii.

Dni zostaną zainaugurowane 17 listopada wernisażem pierwszej w Polsce wystawy fotografii Michela Thersiquela, w programie zaplanowano także projekcję filmu” Finis Terrae” Jeana Epsteina, spektakl o mieszkańcach wyspy Ouessant, a przede wszystkim na dwa znakomite koncerty bretońskich muzyków: duetu Ronan Le Bars (uillean pipes) i Nicolas Quemener (gitara) oraz Morgan (śpiew i harfa) z recitalem pieśni i legend celtyckich.

Michel Thersiquel, przedwcześnie zmarły wybitny bretoński fotograf zostawił po sobie 80 000 zdjęć. Artysta z własnego wyboru poświęcił się fotografii humanistycznej, także z wyboru pozostał wierny swojej rodzinnej Bretanii, nie ulegając pokusie światowej kariery. Kochał ludzi i był przez nich kochany.

Jego bohaterowie patrzą na nas ze zdjęć przyjaźnie i ufnie. Thersiquel, fotografując ich podczas codziennych zajęć, umiał uchwycić to coś pomiędzy prostotą i wyjątkowością  każdej ludzkiej natury. Wernisaż wystawy rozpocznie tegoroczne Dni Bretanii. Ciekawie zapowiada się także Recital Morgan (śpiew, harfa celtycka)

Czarodziejskie dłonie Morgan wprawiają w wibracje nie tylko struny harfy, ale i serca miłośników tego instrumentu.

Szczegółowy program na stronie Domu Bretanii” http://dombretanii.org.pl

Bretania - latarnia morska

Użyte w artykule zdjęcia: Michel Thersiquel

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz