Sport

Największa impreza triathlonowa będzie w Poznaniu

Enea Poznań Triathlon - dystans długi  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W przedostatni lipcowy weekend (22-24 lipca) Poznań będzie europejską stolicą triathlonu. Do stolicy Wielkopolski przyjedzie kilka tysięcy “ludzi z żelaza”, którzy rywalizować będą w Mistrzostwach Europy w triathlonie. Po raz pierwszy podczas poznańskich zawodów Enea Challenge zostanie rozegrana konkurencja na dystansie długim. Mistrzostwa będą pierwszą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dla Poznania jest to w tym roku najważniejsza impreza, bo ranga mistrzostw Europy jednak miasto nobilituje – potwierdza Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania – Przez trzy dni Poznań będzie na ustach wszystkich sympatyków triathlonu. Staramy się wspierać tego typu imprezy zarówno finansowo jak i organizacyjnie. Cieszę się, że udało się wyprowadzić imprezę poza strefę Malty. Dzięki temu większa liczba poznaniaków będzie miała możliwość czynnego uczestnictwa w tych zawodach poprzez kibicowanie na trasie czy na mecie, a także udział w licznych wydarzeniach towarzyszących.

Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim to trzecia najważniejsza impreza triathlonowa w roku po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz Mistrzostwach Świata na Hawajach. Najbardziej prestiżowe zawody triathlonowe na naszym kontynencie, tym razem organizowane są w Polsce i wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych zawodników. Na liście startowej znajdują się przedstawiciele ponad 38 państw, wśród których są: Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Niemcy, Anglia, Czechy, Walia, Chorwacja, czy Łotwa. Łącznie Enea Tri Tour 2016 to sześć różnych imprez, ponad 1600 km trasy do pokonania, tysiące zawodników i kibiców.

Poza dystansem długim – rozgrywanym po raz pierwszy w Poznaniu (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42 km biegu), triathloniści wystartują w dystansach: sprinterskim, olimpijskim czy w sztafetach na dystansie średnim – mówi Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport, organizatora zawodów. – Atutem tegorocznych zawodów będzie trasa. Jej przebieg obejmuje najważniejsze miejsca w Poznaniu. Będzie to gwarancja gorącego dopingu kibiców, a dla nas jako organizatorów także ogromne wyzwanie.

Nowością tegorocznej imprezy jest lokalizacja mety, która znajdować się będzie na pl. Wolności. Finiszujący zawodnicy przebiegać będą przez fontannę, co jest ewenementem na skalę światową. Oprócz emocji sportowych, poznaniaków i turystów, którzy przyjadą do Poznania na zawody czeka na pl. Wolności wiele innych atrakcji. Jedną z nich będzie trening z gwiazdą fitness. Będą też koncert, różnego rodzaju pokazy czy otwarte warsztaty. Organizatorzy zadbali też o najmłodszych, dla których zorganizowane zostaną mini zawody triathlonowe. Dzieci rywalizować będą w Termach Maltańskich, pierwszego dnia zawodów, czyli w piątek, 22 lipca.

Cieszy nas bardzo, że od samego początku – a jest to już czwarta edycja – popularyzujemy traithlon wśród dzieci i młodzieży – mówi Ewa Bąk, dyr. Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. – Jest coraz więcej startujących, którzy tak samo jak dorośli, choć na krótszych dystansach, rywalizują najpierw w pływaniu, potem na rowerze i w bieganiu. Dzieci dostają medale, jest to dla nich ogromne przeżycie. Równolegle przez cały rok staramy się pracować z dziećmi w szkołach, by zachęcać do uprawiania tej dyscypliny, organizujemy zajęcia i konkursy. Taka formuła się sprawdza. W mieście działają kluby triathlonowe, widać, że dzieci złapały bakcyla, a o to nam chodzi.

Popularność triathlonu cały czas rośnie. Zeszłoroczny cykl Enea Tri Tour pobił wszelkie dotychczasowe rekordy. Udział w zawodach wzięło blisko 10 000 zawodników, imprezy zabezpieczało ponad 3700 wolontariuszy, sportowców dopingowało 40 000 kibiców. Suma kilometrów pokonanych przez wszystkich zawodników pozwoliłaby okrążyć Ziemię aż 14,5 razy. Organizatorzy liczą, że ze względu na rangę tegorocznych zawodów związaną z organizacją Mistrzostw Europy w triathlonie wyniki będą jeszcze bardziej imponujące.

Enea Poznań Triathlon - dystans długi

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz