Sport

W weekend Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski

IX runda WMMP 2015 - Tor Poznań 21.08.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
IX runda Wyścigowym Motocyklowych Mistrzostw Polski 2015 - Tor Poznań 21.08.2015 r.

Na Tor “Poznań” powracają zmagania w ramach Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Tym razem, w dniach 21-22 maja, na poznańskim obiekcie rozegrane zostaną rundy I i II. Kolejna okazja, by w Poznaniu podziwiać najlepszych w kraju motocyklistów będzie dopiero w sierpniu.

W najbardziej prestiżowej klasie „Superbike” tytułu mistrzowskiego bronić będzie weteran – Paweł Szkopek (Automobilklub Polski, Yamaha R1). Kto stanie Pawłowi, mającemu na koncie 8 tytułów Mistrza i 3 tytuły wice Mistrza Polski, na drodze do kolejnych sukcesów? Kalendarz Mistrzostw Świat SBK, gdyż startujący od lat z nr 19 zawodnik, próbuje równolegle swoich sił w serii World SBK. Jeśli zobaczymy go w maju w Poznaniu , to przyjedzie on prosto do stolicy Wielkopolski po startach w Malezji.

Rewanż za rok 2015 zapowiada ubiegłoroczny wice Mistrz Polski SBK – Ireneusz Sikora (AMK Gliwice, BMW S1000RR). Irek był 3-krotnym Mistrzem Polski Superbików, a ściga się od 1999 r., regularnie stając na podium krajowych wyścigów, ma też bogate doświadczenie międzynarodowe, aktualnie rywalizuje w jednej z najmocniejszych w Europie – niemieckiej serii IDM, dlatego w jego jeździe nie ma miejsca na kompromisy.

Wielkopolanom najwięcej emocji dostarczy jednak powrót na Tor „Poznań” legendy z Nowego Tomyśla – Andrzeja Pawelca, 6 krotnego Mistrza Polski, który po kilku latach przerwy w minionym sezonie wrócił do startów z zespołem BMW Sikora Motorsport, walcząc w niemieckiej serii IDM.

Do walki weteranów na pewno włączy się Daniel Bukowski (A.Wielkopolski, Ducati), który po licznych sukcesach na motocyklach o pojemności 600ccm, w 2015 r. zadebiutował w królewskiej klasie Superbike i od razu wywalczył tytuł II wice Mistrza Polski. W bieżącym sezonie popularny „Buła” dołączył do Ducati Toruń Motul Team.

W drugiej najmocniejszej klasie tj. Superstock 1000 tytułu Mistrza Polski broni pochodzący z Czech – Michał Filla, startujący w BMW Sikora Motorsport. Zawodnik ten, to już legenda tej klasy w Europie. Zdobył 7 tytułów Mistrza Czech, 3 tytuły Mistrza Alpe Adria i 3 tytuły Mistrza Polski. Szyki Czechowi, na pewno pokrzyżować będzie chciał jego zespołowy kolega – Bartłomiej Wiczyński (LKT Wyczół), znający Tor „Poznań” jak własną kieszeń, który już w 2005 r. sięgał po tytuł Mistrza Superstock 1000. Do walki z pewnością włączy się także Wielkopolanin – Marcin Walkowiak, ubiegłoroczny II wice Mistrz Polski, który przesiadł się z Ducati na BMW. W barwach zespołu Marcina Walkowiaka – LRP Team Poland – zobaczymy też w Superstock 1000 najszybszą kobietę w historii polskich wyścigów – Monikę Jaworską.

W Mistrzowskich klasach lżejszych 600-tek, Supersport i Superstock 600, organizatorzy spodziewają się przełomu frekwencyjnego. Duża ilość zawodników z ubiegłorocznej czołówki Rookie 600 w Pucharze Polski powinna zgodnie z zasadą progresji pojawić się na polach startowych obu mistrzowskich klas. Obrońca tytułu Mistrza Polski Supersport, Sebastian Zieliński (Ostrowski Klub Motorowy, Yamaha R6) skupia się na startach za Odrą, w serii IDM gdzie zdobywa cenne doświadczenie, które na pewno okaże się pomocne w walce z Markiem Szkopkiem (A. Polski) powracającym po kilku latach spędzonych na tzw. litrach do swojej koronnej klasy Supersport.

W Superstock 600 kwestią nadal otwartą jest czy zobaczymy obrońcę tytułu Mistrza Polski – Adriana Paska. Przeprowadzona z wielkim powodzeniem w 2015 r. akcja crowdfundingowa, która dzięki uzbieranym środkom dała temu młodemu zawodnikowi możliwość startów nie tylko w Mistrzostwach Polski, ale i Pucharze Yamaha R6 w Niemczech, jednak niestety nie dała jeszcze spodziewanych rezultatów w tym sezonie. Pod ewentualną nieobecność Adriana Paska, Paweł „Rinas” Przybylski (A. Królewski), ubiegłoroczny wice Mistrz Polski za pewne będzie miał apetyt na końcowy sukces, ale przechodzący z Rookie 600 Patryk Pazera (A. Królewski) na pewno powalczy z bardziej już doświadczonym klubowym kolegą.

W przeznaczonej dla rozpoczynających swą wyścigową przygodę klasie Moto 3 (motocykle o pojemności do 250ccm), w której mogą wystartować nawet 12 latkowie, zobaczymy m.in. Tomasza „Rabina” Rabińskiego (A.Królewski) który w ubiegłym roku zajął w generalce najbardziej nielubiane przez sportowców 4 miejsce.

Treningi kwalifikacyjne wszystkich klas zaplanowano na sobotę 21. maja od godz. 11, zaś pierwsze w tym sezonie motocyklowe ściganie rozpocznie się tuż przed godziną 14:00. W niedzielę wyścigi rozpoczną się o 12:25. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronach Automobilklubu Wielkopolski.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz